Pazar Araştırması, Bölüm 1: En Son Pentium 4 Anakartları Karşılaştırması

Pazar Araştırması, Bölüm 1: En Son Pentium 4 Anakartları Karşılaştırması

Son bir kaç aydır Intel en son çıkan P4 işlemcilerinin ısınma sorunları yüzünden büyük sıkıntılar yaşadı. En son çıkan ve modele göre 84 ile 115 W arasında ısı yayan işlemcisi Prescott kelimenin tam anlamıyla bir ısı canavarı. Diğer taraftan AMD’nin en yüksek ısı yayan işlemcisi sadece 89 W yayıyor ve yeni çıkanlar 67 W’la bununda altında kalıyor. Ayrıca AMD, Cool And Quite (Serin ve Sessiz), 64-bit yeteneği ve NX-bit özellikleri sayesinde teknolojik olarak da Intel’in önünde gidiyor. Fakat Intel’in yeni çıkacak olan işlemcileri ibrenin tekrar Intel’den yana kaymasına neden olabilir.

Intel en son çıkardığı platformun avantajlı olduğunu iddia edebilir. Teknolojik açıdan bakıldığında 915 ve 925 yongasetleri tartışmasız pazarda bulunan en gelişmiş platformlar. Intel’in farklı gereksinimleri karşılamak için yongasetlerini daha çok bileşen eklenebilir hale getirmesi anakart üreticilerini gittikçe daha çok farklılaştırıcı özelliklerle karşımıza çıkmasına neden oluyor.

Örneğin, üreticiler 915 yongaseti kullanırken DDR400 mü yoksa DDR2-533 bellek mi destekleyeceklerini kendileri seçebiliyor. Ayrıca anakart üzerinde bulunan PCI Express ve PCI yuvalarının sayısını veya yeni Soket 775’e mi geçeceklerini yoksa eski Soket 478’le mi devam edeceklerine karar vermeleri gerekiyor. Diğer seçenekler arasında ise ağ bağlantı arayüzü (100 Mbit veya Gigabit Ağ kartı), ses sistemi başarımı (yüksek netlikte ses – high definition audio), ek bellek denetleyicileri veya IEEE-1394a/b (Firewire) arayüzleri sayılabilir.

915P ve 925X yongasetleri 200 MHz FSB hızında çalışıyorlar (FSB800 olarak pazarlanıyorlar çünkü her saat vuruşunda dört veri iletiliyor). Ancak geçtiğimiz sonbaharda Intel, 266 MHz FSB hızında çalışabilen (FSB1066) 925XE yongasetini duyurmuştu. Teorik olarak XE anakartlara yatırım yapmak çok daha mantıklı gözüküyor fakat bu platformu destekleyen işlemciler önümüzdeki yarım yıl boyunca yaygınlaşmayacak gibi görünüyor. Sadece tek bir işlemci 3.73 GHz hızında çalışan Pentium 4 Extreme Edition çıkacak ve gerçekten astronomik rakamlarla satışa sunulacak (1000$ civarı). Bu işlemci tabii ki ortalama bir kullanıcı için değil, diğer taraftan ortalama kullanıcıya yönelik olan işlemcilerde ise FSB800 kullanılmaya devam edilecek.

Bu kısa hatırlatmalardan sonra Intel’in işlemcileri hakkındaki gelecek planlarına ve pazarda bulunan anakartlara şöyle bir bakalım.

2 Yorum

  1. Mahmut

    1 yıl önce evetti ama şuan aynı şeyi söyleyemeyebilirim hiçbir yazar etrafta gözükmüyor şuan. Sitede bi düşüş oldu ama toparlancaklar inş. bu siteyi bende çok seviyordum ama eski hali kalmadı artık. Ama umarım toparlanıp eski okuyucu kitlesine kavuşacaklardır (Umarım)

Bir cevap yazın