Patent Zengini Genius

Genius'un İstanbul'da gerçekleştirdiği basın toplantısından bir görünüm.

Genius’un İstanbul’da gerçekleştirdiği basın toplantısından bir görünüm.

Su geçirmez ve güneş enerjisiyle çalışan klavyeleri, beşi bir arada web kamerası ve beş oyun profilini üzerine kaydedebileceğiniz oyun faresi gibi dikkat çekici ürünleri bulunan KYE Systems Corp./Genius, 23 Mart’ta Swiss Hotel’de düzenlediği organizasyonda basın mensupları ile yeni ürünlerini, yeni vizyonunu ve 2007 hedeflerini paylaştı.

Tayvan’da tüm kategorilerin dahil olduğu ilk 20 global marka arasında yer alan ve dokuz ana ürün grubunda 500’den fazla ürünü bulunan Genius’un dünyadaki ilk kaydırma özellikli (scroll) optik fare patentine de sahip olduğunu öğrenince bu markayı sizlere biraz tanıtmak istedim.

3 Kasım 1983’te iki ortak tarafından Tayvan’da kurulan KYE Systems Corp. 23. yılını geride bırakırken, bugünkü üretimini beş farklı üretim tesisinde 4500’den fazla çalışanı ile gerçekleştiriyor. Amerika, İngiltere, Almanya, Hong Kong ve Çin olmak üzere 5 ülkede daha ofisi bulunan Genius, Brezilya, Meksika, İran, Polonya, Ukrayna ve Viyetnam’da pazarlama çalışmalarını yürütüyor ve 1997 yılından beri de Türkiye pazarında bulunuyor. Türkçe internet sayfasının yapım aşamasında olduğunu öğrendiğimiz Genius, dünya üzerinde bulunan 16 servis noktası ile de satış sonrası destek konusuna verdiği önemi gösteriyor.

Genius’un 2005 yılında 32milyon, 2006 yılında 35milyon adet ürünü satılmış ve pazar paylarına baktığımızda, Asya’da %14, Amerika’da %28, Avrupa’da ise %58 gibi yüksek bir paya sahip olduğunu görüyoruz.

Sadece fare ile ilgili 332, tüm ürünlerinde ise 584 adet patente ve 5 dalda ISO sertifikasına sahip olan firma, stratejilerinin başında yer alan yenilikçi tasarımlarıyla ön plana çıkıyor ki bunun meyvesini de müşterilerinin yaratıcılığıyla topluyor; öğrendiğimize göre, arabalarını kendi istekleriyle Genius fare tasarımı şeklinde boyatan Genius fanatikleri varmış.

Türkiye’ye ilk kez gelen Satış Direktörü David Shyu, Genius’un satış politikasının global düşünüp lokal hareket etmek olduğunu, 2006 yılı cirosunun 424milyon dolar olduğunu ve 2007’de %20 büyümeyi hedeflediklerini söyledi.

Genius’un Türkiye’deki iki dağıtıcısından biri olan Çözüm Yazılım Donanım A.Ş. İstanbul Şube Müdürü Recep Okay, güçlü üretici olması yanında, kalite ve fiyat avantajı sağlaması nedeniyle de Genius ile çalışmaktan mutlu olduklarını ve 2007’de çok iyi işler yapabileceklerini düşündüklerini söylerken, diğer dağıtıcı olan Kont Bilişim A.Ş. Pazarlama Müdürü Yunis Türkoğlu, yapılan sunumlardan sonra Genius’u daha iyi tanıdığını ve Kont Bilişim olarak doğru bir karar verdiklerini bir kez daha anladıklarını söyledi.

Biraz da toplantı salonunda sergilenen ürünlerin içinde benim en çok ilgimi çeken ürünlerden bahsedeyim.

Bir cevap yazın