Parrot AR Drone Deneyimi

Parrot AR Drone

Yaratıcılık sınır tanımıyor… Sınırları belirleyen zaten biz ölümlüler olduğumuz için aynı zamanda bu sınırları aşmaya çalışanlarda yine bizleriz… Tamam, felsefeye bir son vereyim (zaten de beceremiyorsun!). Bu gün hayatımda tattığım en güzel oyun deneyimlerinden birini paylaşacağım sizinle. Oyun deneyimi derken bu yaşadığım hem bir oyuncak (RC) hem de bir oyun deneyimiydi. İkisi bir arada…

Peki, nedir bu oyun deneyimi? Sınırları aşmış bir şirket, gerçekçiliği eski iki boyutlu oyun sistemi ile birleştirmiş ve yeni tarz bir harekete önayak olmuş. Bu hareketin adı: AR Drone. Nedir bu AR Drone? Bu cihaz dört motoru ile mükemmel bir dengeye sahip bir çeşit helikopter. Ancak helikopter de değil. Havada asılı kalma mantığı ile helikopterleri andırırken, uçuş kolaylığı olarak tamamen alakasız bir cihaz.

Bu cihaz neden bu kadar ilginç o zaman? Çünkü bu cihazı iPad/iPhone ile yönetiyorsunuz! Evet, hem yönetimi bu Apple ürünleri ile yaparken aynı zamanda AR Drone’un iPhone’a gönderdiği görüntü üzerinden başka bir AR Drone ile kapışabiliyorsunuz (it dalaşı). Önünüzdeki AR Drone’a ateş edebiliyor ve onu vurabiliyorsunuz. Ancak mermiler sanalken uçuş gerçek. İlginç değil mi? Sizin için küçük bir video çektim. Video’yu izlerken aklınızda oluşan soru işaretlerine cevap bulabilirsiniz umarım. Videoyu izlemeden baştan belirteyim, bu videoda oyun oynamadık. Sadece iPad’in hareket sensörü ile AR Drone’a yön verdik (soldaki düğmeye basılı tutup iPad sensörünü kullanıyorsunuz, sağdaki oklara basarak manuel kullanıyorsunuz). Videoyu izleyin de söyleyeceğim birkaç şey daha var…

AR Drone Video


Bu videoda gördüğünüz gibi cihaz mükemmel bir dengeye sahip. İsteseniz bile yere çakamıyorsunuz. Alt kamerası sayesinde yükseklik kontrolünü kendi yapıyor ve sizden gelebilecek hatalı komutlara karşı kendini koruyabiliyor. Sadece sağa sola giderken bir sensörle kendini korumadığı için iç mekân uçuşlarında videoda gördüğünüz pervane çevresindeki koruyucuların takılması oldukça faydalı olacaktır. Bunun yanında dışarıya çıktığınızda pervaneleri koruyan dört adet çemberi çıkarmak ağırlığı azalttığı için uygun olacaktır. Son iki şeyden bahsedeyim. Media Markt’da satış fiyatı yanlış duymadıysam 800 TL civarıydı. Son olarak Youtube’dan gerçek bir kapışma videosu ekleyeyim de merak edenler belki ilgilenebilirler.

Not: Sanırım bu cihaz sadece Apple ürünlerinde çalışmıyor. Uygun yazılım Wi-Fi bağlantısı ile her tür platformda çalışması olası.

1 Yorum

Bir cevap yazın