Panasonic Eletrikli Araba Üreticisi Tesla İle Ortak Oldu

Panasonic kuruluşunun 100. yılında (2018) en çevreci şirket olmak istiyor.

Elektrikli araç teknolojileri henüz emekleme aşamasında; hem çok pahalılar, hem katedebildikleri mesafe kısıtlı, hem de henüz istenen motor performansına sahip değiller.

Fakat pil teknolojilerinin ilerlemesi ile elektrikli araçlara olan talebin de artacağı öngörülüyor.

Dev araç üreticileri şimdiden geleceğin hibrid ve elektrikli motorlarını geliştirirken; Tesla gibi sadece elektrikli araçlar üzerine araştırma yapan şirketler de var.

Tesla

Panasonic, Tesla ve elektrikli araçlardaki geleceği görmüş olmalı ki, Tesla şirketinin 30 milyon dolarlık hisse senedini satın alarak şirkete ortak oldu.

Panasonic’den Naoto Noguchi, “Panasonic olarak 2018 yılında endüstrinin en çevreci şirketi olmak istiyoruz. 2018 bizim 100. kuruluş yıldönümümüz” diyerek şirketin gelecek stratejisini açıklarken; özellikle “Lithium-Ion teknolojilerine odaklanacağız” diyerek şirketin yeni nesil batarya teknolojilere yatırım yapacağını belirtiyor.

Tesla CEO’su Elon Musk ise, “Dünya’nın en büyük batarya üreticisi Panasonic’in bizim teknolojilerimize yatırım yaptığını görmek gurur verici. Panasonic ile iş birliğimiz sayesinde daha ucuz ve daha gelişmiş bataryalar üretebileceğiz.” diyor.

2 Yorum

  1. Tamer

    Benim merak ettiğim bu otomobillerin terchinde pil değiştirme masraflarının ne olacağı. Hatırlarsanız Creative  ve ipodlar içinde aynı şeyi sormuştuk. Düşünsenize veriyorsun 50.000TL alıyorsun arabayı 5 yıl sonra pilli değişecek diye veriyosun 10.000TL. Valla elektrikli araba hurdalığı olur bütün. Türkiyede kimse almaz.

  2. kuzo

    Pil değişme masrafını 7 yılda bir veriyosun peki benzinli veya dizel arabanın yıllık masrafını hesaba kattın mı? Servis ücreti ve bozulan parçaları hesaba katarsan elektrikli arabanın ne kadar mantıklı olduğunu anlayacaksın.

Bir cevap yazın