Palit Anakart Dünyasına Giriş Yaptı: N68S ve 945GC1066

Palit Anakart Dünyasına Giriş Yaptı: N68S ve 945GC1066

Sonic deyince aklımıza ilk gelen isim olan Palit de sonunda anakart üreticileri kervanına katıldı. Son aylarda çıkarttığı fiyat/başarım oranı yüksek, sıra dışı ekran kartlarıyla adından sıkça söz ettiren firmanın, anakartlar konusunda da benzer başarıyı yakalayıp yakalayamayacağı herkes tarafından merak ediliyor. Mesele fiyat/başarım olunca ister istemez ucuz fakat kaliteli anakartlar üretilmesini bekliyoruz. Palit de yola bu noktadan başlamanın en mantıklı seçim olacağına karar vermiş olmalı. Ancak ürünlerin gerçekten bu kıstası sağlayıp sağlayamadığını kendi ihtiyaçlarınıza göre siz tüketiciler karar vereceksiniz. Biz ise bugünkü makalemizde Hong Kong’lu şirketin giriş seviyesine yönelik ürettiği ilk anakartlarından ikisini tanıtarak sağlıklı bir yorum yapmanıza katkıda bulunmayı umuyoruz: Nvidia nForce 630a yongasetli N68S ve Intel 945GC yongasetli 945GC1066.

Palit 945GC1066

Palit Anakart Dünyasına Giriş Yaptı: N68S ve 945GC1066

Palit’in giriş seviyesi için tasarladığı Intel tabanlı anakartı, sahibi olduğu tümleşik grafik yongası (Intel GMA950), 7.1 kanal ses yüksek tanımlı ses kodlayıcısı (codec) ve Core 2 Duo işlemci desteğiyle ucuz bir bilgisayar sistemi toplamak için yeterli bir platform görünümü sergiliyor.

Mikro ATX (244 x 210 mm) boyutlarında üretilmiş anakartın üzerine baktığımızda 667 MHz’e kadarki hızlarda çalışan DDR2 bellekleri destekleyen iki adet bellek soketi ile bir adet PCI Express x16, bir PCI Express x1 ve eski genişleme kartları için iki adet PCI yuvası olduğunu görüyoruz. Yalnız PCI Express x16 yuvasına herhangi bir ekran kartı taktığınızda bile ekran kartının soğutucusu PCI Express x1 yuvasının üzerini kapayacaktır. O yüzden bu arayüzü destekleyen bir genişleme kartı satın almadan önce anakartın tümleşik grafik yongasının ekran çıkışını kullanmak zorunda olacağınızı bilmelisiniz.

Bir cevap yazın