P4’e DDR333 Dopingi: Intel 845G Yongasetli 16 Anakart – Bölüm II

P4'e DDR333 Dopingi:  Intel 845G Yongasetli 16 Anakart - Bölüm II

Testimizin ilk kısmında (P4’e DDR333 Dopingi: Intel 845G Yongasetli 16 Anakart – Bölüm I ) toplam 16 anakartın 10’unu incelemiştik. Şimdi uzun süredir beklediğiniz ikinci kısımda Abit, Albatron, Chaintech, Fujitsu-Siemens, Liteon ve Soltek yerlerini alıyorlar.

Pazar payı açısından fazla değişen bir şey yok. Asus 2002’nin ilk yarısında 7.73 milyon anakart satarak ilk sırayı aldı. Ancak pazar liderinin ensesinde, OEM’ler için ve ucuz anakart segmenti için üretim yapan ECS var: Aynı dönemdeki payı 7.6 milyon adet. Üçüncü sıradaki MSI’ın (Microstar) global satışları 5.5 milyon. Gigabyte’ın satışı 2.2 milyonu aşmıyor. Tayvanlı üreticiler yılın ilk yarısında toplam 40.77 milyon anakart üreterek pazarın %56’sını ellerinde tuttular.

P4'e DDR333 Dopingi:  Intel 845G Yongasetli 16 Anakart - Bölüm II

Önce teste katılan anakartlar ile ilgili biraz bilgi verelim. Endişelerimizden biri üreticilerin anakartlarını özellikle THG’deki testler için hazırlamış olabileceğiydi. I. Bölümde iyi sonuç alan ancak piyasada bulunmayan Gigabyte GA-81GXP hakkında okurlarımızdan yüzlerce soru aldık. Konuyu üreticiden takip ettik ve artık buna çok yakın bir anakart çıkaracağını öğrendik. MSI 845G Max ilk bölümde yeraldı ancak üretici şimdi de performansı %2 artıran yeni bir BIOS gönderdi. İlk iki anakartında sorun yaşadığımız DFI’dan üçüncü bir anakart geldi. Yeni gelen versiyon sorunsuz çalıştığı gibi öncekilerden daha yüksek sonuçlar aldı. Yeni kurulan Albatron epey ilgi çekti – kaynaklarımızdan gelen bilgiye göre bu şirket eski Gigabyte çalışanlarınca kurulmuş. Hesaplı optik sürücüleri ile tanınan Liteon ise ürün yelpazesine anakartları da katarak bize NA121 modelini gönderdi. Epox’un alt kuruluşu Enmic’in 4GAX Pro model ismine sahip anakartı ise test başlama tarihimize yetişemedi.

Bir cevap yazın