P4-560’ın Isınma Sorunu Kilitlenmelere ve Yanmaya Neden Olabilir!

P4-560'ın Isınma Sorunu Kilitlenmelere ve Yanmaya Neden Olabilir!

İnanması zor olabilir ancak Intel’ in üst sınıf işlemcilerinden olan Pentium 4 3.6GHz 560’ın ısıl sınırlarda çalışması, aşırı iş yükünde işlemcinin yavaşlamasına neden olabiliyor. İşlemcinin piyasaya çıkmasının üzerinden aylar geçmesine rağmen durumda bir değişiklik yok. Bununla birlikte Intel daha hızlı ve büyük ihtimalle daha çok ısı ortaya çıkaran 3.8 GHz saat hızındaki Pentium 4 570 işlemcisini geçtiğimiz Pazartesi piyasaya sürdü.

Bu durumu fark etmemiz birkaç hafta sürdü. Her şey deney sonuçlarının, her tekrarda Pentium 4 işlemcinin giderek yavaşladığını göstermesiyle başladı. Mühendislik örneğinde bir gariplik olduğunu düşünerek Intel’le iletişim kurduk. Alman Medya Müdürü Christian Anderka ve ısı teknisyeni Benson D. Inkley tam bir günü bu gizemi çözmek için laboratuarımızda geçirdiler.

Daha sonra toplamda Pentium 4 işlemcinin üç mühendislik örneğini daha inceledik. Üç örnekten sadece biri işlemciyi aşırı yüklediğimizde saat hızını koruyabildi. Bu yüzden daha sonraki deneylerimizde o işlemciyi kullandık. Ancak aynı olayın farklı deney sistemleri kullandığımızda bu işlemcide de gerçekleştiğini fark edince daha çok şaşırdık. İşlemci, deneylerin her tekrarında önceki örneklerde olduğu gibi yine düşük sonuçlar verdi.

İşlemcileri, elimizdeki olası kanıtları geri vermek pahasına da olsa, detaylı inceleme için Intel’ e geri gönderdik. Intel probleme çözüm getiremezken biz kendimize göre cevabı bulduk.

Soğutucuda daha üst sınıf ısıl bileşen (mesela gümüş-oksit) kullanılması sorunu çözüyor. Şimdi büyük soru geliyor: Eğer standart ısıl bileşenle ideal hava akımına sahip bir sistem giderek yavaşlıyorsa, sizin satın alacağınız, Intel’ in belirttiği özelliklere göre üretilmiş bir sistem, nasıl sonuçlar verecek? Sizin için denedik.

Bir cevap yazın