Özel Röportaj: Total War: Shogun 2

Özel Röportaj: Total War: Shogun 2 -2-

Total War Shogun 2 Duello

THGTR: Empire Total War’dan bu yana Steamworks kullanıyorsunuz. Bu seçiminizin nedenlerini elbette tahmin edebiliyoruz. Fakat bir de sizden duymak isteriz.

Craig: Basitçe söylemem gerekirse, Steam bize çok fazla şey sunuyor. Özellikle oyunculara rakip bulma (matchmaking) ve çoklu oyuncu istatistikleri anlamında. Bu yüzden çoklu oyuncuyla ilgilenen insanlar Steam’e bayılıyor. İşin ticari boyutundaysa, Steam bize daha büyük bir görünürlük alanı sunuyor ve oyunlarımızı başka yollardan ulaşamadığımız bölgelere dağıtma imkanı tanıyor.

THGTR: Doğası gereği Shogun 2, önceki Total War oyunlarından daha az özgün birime sahip. Peki oyunu çoklu oyuncu açısından daha ilgi çekici kılmak için planınız nedir? Oyunda daha az denge sorunu olacağını ve böylece oyunun daha büyük bir dinamizm kazanacağını söyleyebilir miyiz?

Craig: Denge bizim için çok önemli, evet. Çoklu oyuncu öğelerinin eğlenceli ve en önemlisi de yoğun olmasını bekleyebilirsiniz. Ayrıca bugüne kadar yaptığımız en dengeli çoklu oyuncu deneyimi olmasını umuyorum.

Bir Total War oyununda ilk defa, insanların oyun içinde nasıl oynadıklarını ve birimlerin diğer birimlere karşı nasıl bir performans gösterdiklerini takip edebileceğimiz oyun içi ölçümler kullanıyoruz. Bu verileri oyunu dengelemek için kullanacağız.

THGTR: Shogun 2 için ekstra içerik söz konusu olacak mı? Özellikle oyunun çıkışının hemen ardından bir DLC planınız var mı?

Craig: Oyunun çıkışının ardından DLC planımız olduğunu söylememde bir sakınca yok. Ancak ne olduğunu bekleyip görmeniz gerekecek.

Total War: Shogun 2 Strateji Haritası

THGTR: Bir oyun kendisini sunumuyl belli eder. Jeff van Dyck, Shogun 2’nin sunumu için büyük önem arz ediyor. Fakat bir de Ukiyo-e ile hazırlanan görseller var. Shogun 2’nin sanatsal yanı nasıl yaratıldı biraz bahsedebilir misiniz?

Craig: Shogun 2 başından sonuna kadar sanat ağırlıklı bir proje oldu. Oyunda gördüğünüz her şey; arabirim, yükleme ekranları ve soundtrack- bütün bunlar Japon kültüründen esinlenilerek  yaratıldı. Sanatçılarımız, yağmurlu dağlık alanlarda baş döndüren şimşekler eşliğinde geçen gece savaşlarından bahar meltemleriyle dans eden kiraz çiçeklerine kadar Japonya’nın görünümünü ve hissiyatını yakalayarak büyük bir iş başardılar.

Benim favorim ise, 2D/3D olarak tasarlanan  senaryo haritası. Yeni yerler keşfettikçe Japonya’nın kağıttan haritası yerini muhteşem görünen dinamik Japon tabiatına bırakıyor.

4 Yorum

  1. lazboy

    Warhammer 40000: Dawn of War II – Retribution serilerini taklit etsinler oyun yapmayi orensinler shogun ne ya:D bos oyunlar cikiyor bosssssssssssssssssssssssss

  2. Emre YURT

    dj_ankara bende bir ankaralı olarak üzüldüm yorumuna boş oyun dediğin total war serisi ve bu serinin efsanelerinden Shogun’dır.Warhammerın yeri apayrıdır.Önyargıdan çıkıp bi demosunu indir derim strateji dediğin asıl böyle olmalı hayran kaldım resmen özellikle japon kültürüne hayran birisi olarak müzikler beni mest etti

Bir cevap yazın