Özel Bir SATA Disk: Western Digital Raptor Testte

SATA SCSI’ye Karşı – Western Digital Tüm Dünyaya Karşı

Çok değil, sadece birkaç yıl önce, bir IDE diskin, oturmuş üreticilerin SCSI modellerine meydan okuyabileceği hayal bile edilemezdi. Aslında, Western Digital birkaç yıl önce bu segmente nüfuz etmeyi denemişti. O zamanlar üretilen sabit disk ailesi, birkaç yıl boyunca “Enterprise” (kurumsal) gibi anlamlı bir isimle pazarlanmıştı. Ancak, Western Digital bununla ne kalıcı bir izlenim bıraktı ne de pazarda önemli bir pay sahibi oldu.

Bugün benzer bir girişim de büyük olasılıkla başarısızlığa mahkum, çünkü SCSI ürünlerin maliyet seviyesi o kadar yüksek ki, değmiyor. Durumu tam da bu noktasından yakalayan Western Digital, şimdi düşük fiyat segmentinde karşısındaki rakiplerin altını oymaya çalışıyor. Ancak bunun için sadece yüksek sınıf bir IDE disk kullanmak yetmedi; her şeyden çok Seri ATA’nın da gelmesi gerekti.

Yeni seri arabirim, kanal başsına 150 MB/sn’lik bantgenişliği ile hala Ultra320 SCSI ile yarışamasa da, önümüzdeki yıllar için oldukça yeterli. Bunun nedeni de şu: Sabit disklerin bu transfer hızına ulaşmak için epey yol katetmesi gerek – günümüzde sabit diskler 60 ila 80 MB/sn’lik bir transfer hızı sunabiliyor.

Hepsinden öte, Seri ATA’nın avantajı kullanım kolaylığından kaynaklanıyor. Kablolar artık kolay bükülmüyorve her bağlantı üzerinde sadece bir disk bulunuyor. Daha da önemlisi, artık 1 metreye kadar kablo uzunlukları mümkün ve bu da daha büyük disk dizelerinin nispeten daha kolay kurulabilmesine olanak tanıyor.

Ancak kablo maliyetini de dikkate alırsanız Seri ATA gerçekten ilginç hale geliyor. Dört disklik bir SCSI kablosu en az 60$ ancak aynı fiyata en az 10 Seri ATA kablosu alabiliyorsunuz.

Fujitsu, Hitachi, Maxtor ve Seagate benzer bir girişimde bulunamazlar, çünkü bu kendi SCSI işlerine önemli bir tehdit teşkil eder; günümüzde para hala bu segmentten kazanılıyor. Western Digital SCSI disk üretmiyor ve bu nedenle enerjisini sunucu pazarına alt kademeden sızmaya adayabilir.

Bir cevap yazın