Özel Bir SATA Disk: Western Digital Raptor Testte

Özel Bir SATA Disk:  Western Digital Raptor Testte

Sektör basını 10,000 rpm (devir/dk) hızındaki ilk IDE diskin haberlerini yayınlamaya başladığında, durum apaçık ortada gibi görünüyordu: Evrimin yeni bir aşaması başlamıştı. Ancak işler o kadar basit değil – yeni Raptor diskin lansmanında beklenenin aksi iki durumla karşılaşıldı: Bu disk sadece Seri ATA arabirimliydi ve 36 GB gibi mütevazı bir kapasiteye sahipti.

Böyle bir diskin amacını anlamak için Raptor’un nasıl konumlandığına ve hedef kitlesine bakmak gerekiyor, Western Digital, Caviar disk ailesinin ününü daha da artırmakta oldukça başarılı oldu ve günümüzde gerek ev gerek iş kullanıcıları alanında sağlam bir yere sahip. Prensipte daha da çarpıcı gelişmeler olması istenir bir şey olsa da, mali açıdan bu firma için uygun değil. Örneğin, günümüzün standartlarıyla 200 GB’lık bir 10,000 rpm sabit disk gerçek bir olay olurdu ancak kim bunun için 1,000$’ı gözden çıkarabilirdi ki? RAID konfügürasyonları ile hem kapasite hem performans artırılabildiği için, pahalıya çıkacaksa bunun pek bir anlamı yok.

Prensipte, aynı şey profesyonel segment için de geçerli. Sunucular ve iş istasyonlarında, SCSI kartlar ve sabit diskler hala son sözü söylüyor. Yüksek transfer performansı, bu segmentte çok önemli olan I/O performansı ile el ele gidiyor. Ancak, bu durumun tek bir dezavantajı var: SCSI çok pahalı. Bunun sonucunda giriş seviyesinde küçük IDE RAID dizelerinin giderek popüler olduğunu görüyoruz – bu duruma sadece maliyet baskısı yol açıyor.

Western Digital işte bu noktada, en yeni SCSI disklerle aynı performansı, çok daha düşük bir fiyatla sunma iddiasını taşıyan Raptor konseptiyle devreye giriyor. Bu yazıda, Raptor’un bu hedefe ulaşmada ne kadar başarılı olduğuna bakacağız.

Bir cevap yazın