Oyunlarda Modifikasyonlar

“Zevkler ve renkler tartışılmaz” diye ünlü bir deyiş vardır. Evet, dünyadaki her insana has bir tat alma duygusu vardır. Bir kişinin beğendiğini bir başkası beğenmeyebilir. Bunlar bir yana doğal halindeyken beğenilmeyenleri de insan oğlu kendi zevklerine göre uyarlamaya çalışmıştır. Standartların getirileri ile doymayan bizler, değişimlere baş vururuz. Fakat bu değişimler bazen zorunludur, zevk için değil gerekli oldukları için yapılırlar.

Oyunlarda Modifikasyonlar

Teknolojik anlamda bize sunulan nimetler üzerinde yapılan değişimlere veya yenilemelere uyarlama (modifikasyon) diyoruz. Kısa tabiri ile “mod”. Teknoloji dediğimiz için gözünüzün önünde bir dünya belirmiş olabilir çünkü teknoloji neredeyse her yeri ele geçirmiş durumda. Bizi ilgilendiren kısmı daha doğrusu yazımızın asıl konusu bilgisayar oyunları modifikasyonları. Biraz karmaşık oldu çünkü bir donanım sitesinde “modifikasyon” veya “mod” yazısını gören kişinin aklına; bilgisayar kasalarında yapılan değişiklikler ve OC (hızaşırtma) gelir. Üzgünüm, ben oyunlara değineceğim.

Tanıyamazsınız çünkü o süper Max Payne

Tanıyamazsınız çünkü o süper Max Payne

“Oyunlarda oyuncular niçin değişiklik yapar? Varsa bir istekleri firmaya iletirler, çıkacak bir yama ile istekler halledilir” diye bilirsiniz. Ne yazık ki bu kadar basit değil. Firmalar zaten oyunu üretmişler ve üreten kadrolar zaten beyinlerini yormuşlar, ellerinden geleni yapmışlar. Teknik aksaklıklar dışında pek bir düzeltme yapmamayı tercih ediyorlar. Genelde yapılan modifikasyonlar, oyunun temasından dışarı çıkmayarak ama farklı konular içeren düşünceleri eklemek veya bir başka oyunu, sahip olunan oyuna aktarmak olabiliyor. Örneklerle açıklayalım daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.

1 Yorum

Bir cevap yazın