Oyunlar İçin 200 $ Altı İşlemci Seçimi

İşlemci alanında paranızın karşılığını en iyi şekilde almanız için elimizden geleni yapıyoruz. En son 200 $ altı alınabilir işlemciler yazımızdan bu yana AMD Llano-temelli APU’larını ve Bulldozer-temelli FX ailesini pazara sürerken, Intel yeni Sandy Bridge-temelli Pentium işlemcileri kullanıcılarla buluşturdu.

İşlemci pazarında önemli değişimler yaşandıkça 200 $ seviyesinin altındaki işlemcileri toplayıp bu modellerin oyunlar söz konusu olduğunda nasıl performans verdiğini test ediyoruz. En son bunu yaptığımızdan bu yana önemli değişiklikler oldu. Bunlardan en önemlisi Phenom II ve Athlon II ailesi artık yerini FX serisi ve A4, A6, A8 APU’lara terk etmeye başladı. Bu arada Intel de yeni Sandy Bridge temelli Pentium modellerini tanıttı.

Önce AMD’nin yeni modellerinden bahsedelim. Firmanın Bulldozer mikro-mimarisi masaüstlerine Zambezi kodlu FX markalı modellerle geldi. Bu aileye mensup şu an için sadece dört işlemci var: dört çekirdekli FX-4100, altı çekirdekli FX-6100, sekiz çekirdekli FX-8120 ve FX-8150. Bu modellerin hepsi çarpan kilitsiz olarak geliyor ve hızaşırtma konusunda iyi sonuçlar veriyor. Ancak FX işlemcilerin yapısı gereği bazı eksikleri yok değil. İş parçası desteklemeyen uygulamalarda eski AMD modellerinin (tabi Intel de) gerisinde kalıyorlar.

Yine de bu işlemcilerin oyunlar söz konusu olduğunda nasıl performans vereceğini görmek istiyoruz (özellikle de 120 $ fiyatlı FX-4100’ün). Ayrıca FX modellerinin hepsi hızaşırtılabilir olduğundan daha yüksek saat hızlarıyla nasıl sonuçlar verdiklerini de göreceğiz. Tabi FX-serisinin elini güçlendiren Windows 7 yamalarını da test sistemine yüklemeyi unutmadık (KB2645594 ve KB2646060).

AMD’nin bildiğimiz işlemciyi ve grafik yongasını bir araya getiren Llano kod adlı modelleri de var. 32 nm üretim sürecine sahip bu APU’lar bildiğimiz Phenom II ailesinin Stars mimarisini ve ortalama seviye Radeon grafik tasarımını bünyelerinde barındırıyorlar. Her ne kadar APU’lar eski Phenom II’lerin büyük L3 önbelleklerine sahip olmasalar da yürütme çekirdeklerinin daha verimli olduklarını biliyoruz. Bu ürünlerin diğer modellere göre nasıl performans göstereceklerini merak ediyoruz. Çift çekirdekli A4-3400 ve çarpan kilidi açık dört çekirdekli A8-3870K testime katılan modeller. Ayrıca A6-3650’nin işlemci tarafının aynısı olan Athlon II X4 631 de testimize katılanlar arasında. Grafik tarafı iptal edildiğinden bu model daha ucuz fiyatla satılıyor.

Son olarak Intel’İn 32 nm Sandy Bridge mimarisini kullanan Pentium modellerine de bakacağız. Nispeten küçük olan 3 MB L3 önbellek, çift çekirdek ve Hypre Threading desteği olmayan bu bütçe dostu modeller rakiplerinin gerisinde mi kalıyor göreceğiz.

21 Yorum

 1. Dread_Lord

  Bilgisayar donanımı artık eskisi gibi heyecan uyandırmıyor insanlarda. Sağ kalan benim gibi bir avuç “deli” için bulunmaz nimet bu sunduğunuz yazı. Zevkle ve AMD için üzülerek sonuna kadar okudum. İnşallah AMD eski günlerine döner de biz de o eski heyecanımızı kazanırız. Ya da dönse de eski günler geri gelmez. Tablet bilgisayarlar çıktı savaş alanı değişti galiba.

 2. Atik66

  benim itirazım da deneylerin AMD Radeon HD 7970 gibi ekran kartı ile yapılması.
  bu ekran kartını alan birisi sizin burada performansını ölçtüğünüz işlemcilerden hangisini alır ki hiçbirini almaz en az 2500K alır. veya kaç kişi HD 7970 alır.
  mesela; HD 6870 gibi bir ekran kartı almak isteyenler ve bütçe sıkıntısı olanlar hangi işlemciyi almalı, buna nasıl karar verecek Athlon II X3 mü almalı, İ.Core 2400 mü almalı aralarında yaklaşık 250 TL fark var

  • M. Gökhan Aktaş

   7970 kullanılmasının sebebi oyunlarda ekran kartının dar boğaz yaratmamasına çalışılması. Yani sadece işlemcinin performansının FPS değerlerini etkilemesi amaç. Yoksa amaç 7970 ekran kartı alıp 200 dolar altı işlemci kullanalım değil. Siz bu performans değerlendirmesinde kafanıza yatan sonuca göre istediğiniz ekran kartını ve CPU’yu kullanabilirsiniz.

   Son olarak amaç 6870 ekran kartını desteklemek ise benim önerim her zaman i5 serisi işlemci almaktır.

   • Atik66

    oyun amaçlı sisten toplayan birisi tercih ettiği HD 6870 e, Athlon II X3 / G630 ve G860 işlemciler (veya Core İ3 2100 / FX 4100) yeterli performansı sağlıyorsa bütçe sıkıntısı olanlar neden İ5 serisi işlemci alsın buradaki FPS ölçüsü ne
    İ5 serisi işlemci alacaksa o zaman gider ekran kartını da HD 6950 / 6970 alır
    konu; Oyunlar İçin 200 $ Altı İşlemci Seçimi

    Athlon II X3 455 işlemci kullanılarak HD 6870 ve 7970 ekran kartlarıyla yapılan deneylerde FPS değerleri değişmezmi

   • M. Gökhan Aktaş

    Şimdi testleri iyi incelediyseniz; FX 4100 yeterli performans sergiliyorsa i5 o zaman mucizeler yaratıyor diyebiliriz. Çünkü FX 4100 40 FPS gösterirken i5 60 FPS gösterebiliyor. Neredeyse 1.5 katı fazla sahne gösterimi oluyor. O zaman FX 4100 yeterli ise i5 fazla mı demek oluyor?

    Hayır, hiçbir zaman işlemci yeter diye bir konu yoktur. Konu: Dengeli sistem kullanıp bir donanımın diğer donanıma darboğaz yaratmaması, sistemi yavaşlatmamasıdır. Sisteme takılı 6870 ekran kartı AMD FX 4100 tarafından darboğaza sokulursa o zaman ekran kartına fazladan saydığımız dolarlarda çöpe gider.

    Bunları düşünerek yine diyorum; 6800 serisi ve üstü sistemleri beslemede i5 kullanılmalıdır. Olmadı ona yakın Phenom II X4 970/980 BE alınıp overclock ile performan yükseltilmelidir.

    i3 sistemleri Intel’in dahili ekran kartı ile mini PC, media PC ve internet PC kullanımı gibi ucuz ve yeterli performans verme serisidir bence. Oyun için ideal de olsalar, oyun için Intel i5’in mucizevi 2. serisi işlemcilerini çıkarmıştır. i7 Sandy Bridge ve Ivy Bridge’ler ise tamamen en üste hitap eden oyunlar için fazla fazla performans sunan pahalı serileridir.

    “Athlon II X3 455 işlemci kullanılarak HD 6870 ve 7970 ekran kartlarıyla yapılan deneylerde FPS değerleri değişmezmi”

    Şu yukarıda dediğinize de cevap vereyim: FPS değişir ama bütün işlemcilere aynı ekran kartı takıldığı için bütün FPS’ler aynı oranda düşer. Siz sistem testlerindeki ekran kartına takılmayın. O ekran kartı oyuna işlemcinin performansını en iyi yansıtabilmek için piyasanın en iyisinden seçilir.

  • Hamdi Kellecioğlu

   Gökhan konuyu açıklamış. Ben de yazıdan alıntı yapayım. Deney Düzeneği ve Ayarlar bölümünde şöyle yazıyor:

   “Bütün testler şu an için en hızlı tek GPU’lu kart olan Radeon HD 7970 kullanılarak yapıldı. Evet, 650$ fiyatla satılan bir ekran kartı bütçeye yönelik yapılandırma açısından gerçekçi olmadı. Ancak HD 7970 gibi güçlü grafik kartı kullanarak işlemcilere mümkün olduğunca çok yüklenmek istedik.”

  • Mokoko

   M. Gökhan Aktaş üstad günümüzde hiç bir işlemci veya ekrankartı bir digeri için darbogaz oluşturmaz bunlar boş laf ve 4100 40 fps veriyor i5 60 fps veriyorsa arada bir fark olmaz fark ekrankartıdır akıcılık aynı sonuçta türk milletinin teknoloji görgüsüzlügü ortaya çıkıyor en iyisi bende olsun … bügün işlemci performansının önce çıktıgı oyunlar çok az 100 tanede 2 tane limit 4 çekirdek ve 300-4000 mhz dir gerisi yalan dolan reklam ve ilizyondur

 3. M. Gökhan Aktaş

  Ek olarak bir bilgi daha yazayım. Eğer siz bilgisayarınıza ileride 3B’lu bir TV iliştirmek isterseniz ve BluRay oynatmak hedefiniz ise; o zaman HDMI 1.4 çıkışı ile GPU destekli donanımsal kodek çözümünü uygun fiyata bir tek 2. nesil Sandy Bridge işlemcilerinin dahili ekran kartları desteklemektedir.

  Mesela 3B BluRay’i GPU ile donanımsal çözüp, oynatmak için AMD’de en az 6800 serisi ekran kartına sahip olmalısınız.

  Nvidia’da ise minimum 460 ya da 450 serisi bir ekran kartınız olmalıdır (500 serisinde de alt limit var).

  Intel için i3 2100 ve dahili ekran kartı bu işi yapabilmektedir.

  Son bir hatırlatma yapayım. Üstteki maddelerde yazdıklarım GPU destekli kodek çözme işinde gerekli en az sistem gereksinimidir. Yoksa HDMI 1.4çıkış desteği olan bir ekran kartınızla (mesela AMD 5000 serisi) CPU destekli kodek çözümü sağlayabilirsiniz.

  Ancak performans testleri yapmadığım için hangisi daha iyidir bilemiyorum ve burada körü körüne Inteli önermiyorum.

 4. hdoguc

  bana göre burda F/P işlemci İ3 2100 den başka bişey diil..
  118 usd + kdv fiyatı var.dahili ekran kartı olarak intel HD 2000 seri chipset kullanıyo ve söylendiği gibi HDMI 1.4 desteği var(1080p 3D Full HD) oyun oynamak için yeterli diil tabiki ama ev ve ofis sistemler için çok iyi bi seçenek olduğu kesin.. daha az bir maliyetle Evinde 3D tv ve 1080p full hd tv olanlar için biçilmiş kaftan..
  Asus P8Z68-V LE $153.00+ KDV
  bu fiyata bu performansı vericek amd sistem çok daha pahalı.(Amd HD6850 almak zorundasısnız)buna ek olarak bu anakart ta CF desteğide var..

  • Mokoko

   i3 bilgisayar firmalarına özel üretilmiş ucuza mal edip millete çakmaları içingünümüz oyunları 4 çekirdek den aşşağısı kurtarmaz özellikle multiplayer de ee herkesrte internet olduguna göre çogu insan multi oynuyor artık 4 çekirdekler bile yetmez oldu örng battlefield 3 multi 64 kişilik haritalar oyanyın bakalım i3 de yeni gelenlerde aynı hikaye i3 veya x2 oyuncular için çöp

 5. adnan Ataman

  Çok yerinde bir test olmuş.Teşekkürler.Bu arada i3-2120 kullanan bir kullanıcı olarak 2100 den daha performanslı olduğunu ve fiyatının sadece 10$ farklı olduğunu da belirtmeliyim.Bende G serisi işlemci performansını görünce şaşırdım.İntel Sandy Bridge neredeyse 2 yıldır rakip tanımıyor.Bu testin sonuçları Amd’nin eski efsanesinin tarihe gömüldüğünü gösteriyor bize.Artık oyun için amd almalıyım diyemiyoruz.Zaten Amd eski reklamını gündeme getirmek için işlemcilere FX adını koymuş ama eski FX ‘ler zamanının efsanesi iken bunlar sadece ismini haksız kullanıyor.Amd intel’e rakip olması açısından piyasada bulunması gerekli.Rekabet olmazsa bu fiyatlara intel alamazdık.Ayrıca H61 serisi anakartlar da FM1 veya Am3+ Anakartlardan daha ucuz olunca tercihlerimizi İntel’den yana kullanmak en iyisi.(eğer sata3 ve usb 3 istemiyorsak).Küçük bir bütçe ile h61 anakart ve g620 intel işlemci ile hızlı bir makina kurabiliriz.Bu da birçok kullanıcının ihtiyacını görür.Hem AMD’den daha hızlı hemde ucuz.
  Bu arada yakın zamanda topladığım bir amd sistemde kullandığım Bulldozer FX6100 işlemcinin bariz bir şekilde web sayfalarını çok hızlı açabildiğini gördüm.Bence işlemci testini sadece oyun değil web tarayıcısı ile de yapmak gerektiğini düşünüyorum.Birçok kullanıcı bu işlemcileri oyundan daha fazla web tarayıcısında kullanıyor.

 6. phoneix

  Evet inceleme yapmışsınız iyi güzel ama sadece 6 tane program/oyun kullanarak işlemcileri sıralamaya çalışmışsınız ve metro 2033 hariç diğer bütün deneylerde 2 çekirdekli intel 6 çekirdekli amd işlemciyi geçiyor. Belliki deney programları intel destekli bu nedenle inteli şişiriyo anca.Tamam amd yavaş kabul edelim ama bu derece intelin en hızlı olduğu oyunları kullanarak karşılaştırma yaparsanız incelemenin hakkını vermemiş olursunuz.Örneğin eski incelemelerde winrar arkada işlem yapar sizde işlemcinin oyun performansına bakardınız.İşlemçilerin asıl güçleri belli olurdu.Ama burda sadece intelin işine yarayacak programları kullanmışsınız ve bence bu inceleme biraz taraflı olmuş.Şuna unutmamak lazım intel amd den hızlıdır.

  • Mokoko

   ek olarak intelin g serisi x955’i geçiyormuş kardeşim sen 4 çekirdek isteyen oyunları baz alda görrelim performansı.. hele multi player olayına girdimi 2 çekirdekler para israfı oluyor insanları yanıltmayın bügün çoguinsan multi player’de oynuyor oyunları deil 2 çekirdek 4 çekirdekler bile default hızlarda aksıyor

  • Uğur İskender

   Intel destekli oyun diye saçma bir mantık olabilir mi Allah aşkına? Hadi ekran kartı desen anlarım. Günümüzde çoğu oyun nVidia ve AMD destekli olarak iki ayrı grupta yapılmakta. İşlemci destekli oyun veya program diye bir şey olamaz. Ha dersen ki testlerde Hyper-threading özelliği daha etkin kullanılan -böyle bir şey var mı bilmiyorum- programlar kullanılmış. Ona bir şey diyemezsin. İşlemcinin kendi özelliğidir, kullanılır. Dersen ki AMD için 8 çekirdek destekli oyunlar test edilmemiş. AMD’nin 8 çekirdekli işlemcisi(8120) 4 çekirdekli işlemcisinin(4100) gerisinde kalmış. Diyelim ki 8120’nin, 4100’ün gerisinde kaldığı oyun 4 çekirdek destekli bir oyundu. E o zaman 8120’nin 4 çekirdeği aktif olarak kullanılmalı ve 4100 ile aynı performans göstermesi gerekirdi.

 7. Eren

  HD6850 ekran kartım ve E2200 Core2Duo işlemcim var. Size uçuk bir BF3 performans örneği söyleyeyim de neden çok çekirdek iyidir anlayın:
  Single’da Ultra’da 40+ FPS
  Multide very low’da 10 FPS
  İnsanlar şu saniy

 8. Tolga

  Tecrübesi yada yorumu olan varsa sevinirim.Athlon ii x3 440 3.0Ghz işlemci yerine upgrade krizi geldi ve phenom ii x4 965 3,4Ghz işlemci aldım.Starcraft2 yi x3 ile kasılma olmadan rahatlıkla oynuyordum ve min gördüğüm fps 23-24 lerdeydi 4 düşmana karşı oyunda.Phenom ii x4 965 hem kasılma yapıyor hemde sağolsun bana 10 fps altını yaşatıyor.Burada yanlış olan nedir?L3 belleği olan işlemci aldık kasılma başladı:)
  Sistemim Gigabyte GA-MA770T-ES3 anakart,Ati4850 1GB GDDR3 256bit ekran kartı ve Kingston Hyperx 4GB DDR3 1333 CL7 RAM,FSP 500w güç kaynağı.Phenom 965 işlemci sıcaklığı max 48C oldu sanırım buda kritik değer olamaz ısınıyor diyemeyiz.Neden kasılma yapabilir?İşlemci değişimi dışında bir şey yok.Teşekkürler.

Bir cevap yazın