Oyunlar Bizi Sağlığımıza Kavuşturuyor

“Teyzecim, bu FPS’den sabah akşam ikişer, bu RPG’den yatmadan önce bir kaşık alacaksın.”

NanoSuit 2Biz oyunların yararlı olduğunu kafadan biliyorduk(!). Ancak biliminsanları inmeye bağlı felç geçiren hastaların tedavisinde bilgisayar video oyunlarının yararlı olabildiğini bilimsel olarak da kanıtladılar. Bilimsel Nöro-mühendislik ve Rehabilitasyon Dergisi‘nde yayınlanan yeni bir makaleye göre, film ve oyun endüstrisi tarafından kullanılan bilgisayarlı canlandırma ve hareketli sahne yaratım teknikleri, hastaların felçli el ve kollarındaki hareket kaybının tedavisinde yarar sağlamış.

Biliminsanları, günümüzde hareket kaybı tedavisinde kullanılan tıbbi programlarda el ve kolun ayrı ayrı ele alındığını, ancak bilgisayar oyunları ve robotik yardımcı ekipman sayesinde artık tüm uzuvları aynı anda çalıştırma olanağına sahip olduklarını belirttiler. Çalışmada Plasma Pong ve Hammer Task oyunları el-kol koordinasyonunu, hassaslığını ve hızını artırmak için; Virtual Piano ve Hummingbird Hunt simülasyonları ise, kavrama gücünü artırmak ve ayrı parmak hareketlerini çalıştırmak için kullanılmış.

Sekiz gün boyunca uygulanan 2-3 saatlik oyun seansları ile inme hastalarında belirgin gelişme kaydedildiği, hasarlı uzvun daha pürüzsüz ve verimli hareket edebildiği gözlenmiş. Daha kapsamlı testlerde ise parmak denetiminin de arttığı, hastaların testte kullanılan tüm görevleri, eskiye nazaran, daha hızlı tamamlayabildikleri gözlenmiş. Ancak video oyunlarının sağlıklı el ve kollara bir yararının bulunmadığı da ortaya çıkmış. Araştırmacılar kontrol grubundaki sağlıklı deneklerin el ve kollarında belirgin hiçbir gelişme gözlemediklerini rapor etmişler.

Araştırma grubunun sözcüsü “Bu oyunları oynattığımız hastalarda, sekiz gün içinde %20-22 dolayında gelişme kaydedebildiğimizi gözledik. Bu sonuçlar bize inmeye bağlı felç geçiren hastaların tedavisinde bilgisayar oyunlarının oldukça yararlı olabileceğini gösteriyor.” diyor.

Bir cevap yazın