Oyuncular EA’den SOPA’ya Karşı Durmasını İstiyor

Şimdiden 120,000 imza toplandı bile.

Amerika Birleşik Devletleri’nde son üç aydır devam eden SOPA (Stop Online Piracy Act- Çevrimiçi Korsancılığı Durdurun Yasası) tartışmaları, yasa tasarısı meclisten geçmeye yaklaştıkça yerini tepkilere ve protestolara bırakmaya başladı. Getireceği sansür önlemleriyle korsan yazılım paylaşımının yanında internet ve düşünce özgürlüklerine de büyük zarar vereceği apaçık ortada olan yasa tasarısı dev şirketler ile küçük şirketler arasındaki uçurumu daha da büyütecek tekelci önlemler de içeriyor.

İrili ufaklı birçok oyun geliştiricisinin, prestijli basın organının ve fikir insanlarının yanı sıra donanım pazarının devlerinden biri olan Nvidia da SOPA’ya yaptığı resmi açıklamayla karşı olduğunu açıkladı.

Gözler ise Activision ve EA gibi endüstrinin en büyük iki dağıtımcısına çevrilmiş durumda. Şu ana kadar kesin bir duruş sergilememiş olsalar da, EA ile birlikte Microsoft, Sony, Nintendo, Ubisoft SEGA, Capcom, Square Enix, Epic Games, Disney ve Warner Bros gibi devlerin üyesi oldukları Entertainment Software Association, SOPA tasarısının en ateşli destekçilerinden biri. Ancak tüm bu firmaların en büyük destekçisi olan oyunseverler aynı fikirde değil. Zira geçtiğimiz günlerde EA’nin SOPA’yı desteklememesi için başlatılan imza kampanyası 120,000 barajını devirmiş durumda.

Evet, SOPA daha çok Amerikan vatandaşlarını etkileyecek olabilir. Lakin özgürlükler üzerinde benzer opresif eğilimlerin ülkemizin de uzun süredir gündeminde olduğunu düşünürsek, yarın aynı korkunç baskıcı uygulamaların bizlerin da başına gelmeyeceğini kimse garanti edemez. En iyisi tepkimizi göstermeye SOPA’ya karşı yürütülen imza kampanyalarına katılarak devam edelim. Benzer organize tepkileri ülkemizde de daha sık görmek dileğiyle..

Buraya tıklayarak EA’nin SOPA’ya karşı bir duruş sergilemesi için başlatılan imza kampanyasına katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın