Oyuncular: Athlon II X3’ten Fazlası Gerekli mi?

Ne Kadar Oyun Başarımı Elde Edebilirsiniz?

Oyun başarımını gözümüzü tatmin eden ayarlara göre ölçeriz. En yayın kullanılan ölçü birimi ise saniyedeki kare sayısıdır (FPS – frames per second).

İnsan gözünün sadece 30 FPS’yi algılayabildiği veya 24-30 FPS’nin yumuşak geçişli bir oyun tecrübesi sunmak için yeterli olduğu yönünde yanlış ama yaygın bir algılama vardır. Bu durum film ve TV endüstrisinin bilgisayar sektörüne bıraktığı bir mirastan kaynaklanır. Sinemalarda filmler 24 FPS hızında gösterilir ve geçişler yumuşaktır. Peki o zaman neden bilgisayarda aynı şey geçerli değil? 24 FPS hızındaki videonun akıcı görünmesinin nedeni bulanıklaşma etkisinden (blur) kaynaklanır. Film ve video kameraları, hareket eden nesnelerin kenarlarını bulanıklaştırarak kaydederler bu da beynimizin hareketleri akıcı olarak algılamasına neden olur.

Eğer elektronik mağazalarında sıra sıra duran LCD ekranlarda film izlediyseniz, görüntülerin sinemalardakine göre çok daha akıcı olduğunu fark etmişsinizdir. Bunun nedeni yeni nesil TV’lerin çoğunun görüntüler üzerinde yumuşatma etkisi (anti-judder) kullanarak kenarları daha da yumuşatabilmelerinden ve 120 Hz (veya 120 FPS) gösterebilmelerinden kaynaklanır. Çoğu insan keskinliği yumuşatılmış ve 120 Hz hızında oynatılan bir videonun daha iyi olduğunu görebilir bu da insan gözünün 24 FPS sınırının daha ötesini algılayabildiğinin kanıtıdır. Aslına bakarsanız araştırmacılar insan gözünün 200 FPS’nin ötesini algılayabildiğini belirtiyorlar.

Sonuç olarak iş bilgisayar oyunlarına geldiğinde 30 FPS’nin üstü fark edilebilir. Ek olarak bilgisayar oyunları etkileşimlidir, kameranın baktığı yer farenizin hareketlerine göre değişir. Kullanıcıdan gelen bu girdiye uyum sağlayabilmek için kare hızının yüksek olması gerekir. Aksi takdirde kullanıcı aradaki gecikmeyi hissedebilir. Bu durum nişan almanın önemli olduğu hızlı FPS (tetikçi) oyunlarında daha da önem kazanır.

Günümüzde ekranların büyük çoğunluğu 60 Hz tazeleme hızına sahiplerdir yani her saniye ekran 60 kere yenilenir (günümüzde 3D kullanım için 120 Hz monitörler de çıktı ancak bunların fiyatı orta seviyeye inmedi). Şimdi soru şu; peki bilgisayarınız saniyede 60 kareden fazla resim yaratabiliyorsa? Diğer bir deyişle bilgisayarınız 100 FPS görüntü sunabilirken ekranınız 60 Hz hızındaysa ne olur?

Ne yazık ki daha yüksek performans her zaman daha iyi görüntü anlamına gelmiyor. Eğer bilgisayarınız ekranınızın gösterebileceğinden daha fazla kare gönderebiliyorsa büyük ihtimalle karenin çizilmesi bitmeden önce ekranınız tazelenecektir. Bu görsel arızaya yırtılma (tearing) denir ve can sıkıcı bir hal alabilir. Dikey senkronizasyon (v-sync) ayarı bu yüzden çıkmıştır.

Fazla ayrıntıya girmeden anlatmak gerekirse, v-sync bilgisayarınızın sunduğu kare hızını sınırlar böylece ekranınız kare tamamlanmadan yenilenmez ve yırtılma olmaz. Oyunları test ederken genelde en yüksek başarımı görmek istediğimizden v-sync ayarını kapatırız. Ancak gerçek oyun tecrübesi sırasında oyun destekliyorsa v-sync özelliğini açmanız büyük ihtimalle daha iyi olacaktır.

Kare hızları arasındaki farkı size görsel olarak da göstermek istedik ancak bu düşündüğünüzden zor bir iş. Yaygın olarak kullanılan internet tarayıcılarının (Internet Explorer da dahil) sınırlarından dolayı aşağıdaki hareketleri GIF’leri büyük ihtimalle yanlış kare hızlarında görüyorsunuz. Internet Explorer ve Opera’da sonuçlar özelikle kötü oluyor. Firefox ve Safari daha iyi sonuç veriyor. Yine de 50 FPS ile 25 FPS arasındaki farkı az da olsa görmüş oluyorsunuz.

50 FPS

25 FPS

14 Yorum

 1. papi

  ben yeni sistem toplayacağımda acaba core i5 750 ile HD5770 ikisi bir kullanıldığında performansları iyi olur mu?Bir diğer öneride  Phenom ıı 965 BE ile HD 5770 kullanıldığında nasıl performans olur?yardımcı olrsanız sevinirim …

 2. Tahir

  Bence konunun sonu gereksiz olmuş, amacı performansı test etmek olsa da kimse X3 işlemci ile 5870crossfire kullanmaz. Bence aynı paraya alınabilen  i920 sistem ile X4 955 sistem(tabi anakart ve işlemcideki farkı ekran kartına yatırarak) teste tabi tutulsa da herkes parasının karşılığında ne alabileceğini görse daha iyi olur…

 3. Ziyaretçi5

  evet bende tahir e katılıyorum aradaki fiyat farkını ekran kartına yatırıp paranın verebileceği max performans ne görmek lazım aradaki 250 dolarlık ( ( atlon x3 440- i7 920 tahmini) farkı erkran kartına yatırıp o zaman görmek lazım sonuçları

 4. mupek77

  5870 crossfire sistem kuracak olan kişi parası olan biridir. Öyleyse niye x3440 alsın ki. Al gitsin yapar İ7 alır. AMD X3  ailesi hala en iyi oyun işlemcisi seçeneklerinden biridir ve fiyat performans oranı ile de en iyi oyun işlemcisidir.

 5. abdullah

  cidden çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim gördüğüm en iyi test formu teşekkürler.Editör arkadaşıma bu incelemeyi yaptığı için teşekkürlerimi sunuyorum.

 6. fatihcc

  ben bu yazıyı okuyarak x3 işlemci 4 gb 1333 ram msı 760g-p23 fx anakart aldım bu yazıyı yazanlara eline sağlık sonsuz teşekkürler

  black ops ile başiladım ekran resmen hd antialysng 2x ve 4x de kasmıyor
  bulestrom yüksek ayarda kasmıyor
  pes 2011 dona dona oynuyordum şimdi mükemmel bir zevkle oynuyorum bu oyunalrı yazdım çünki eski sistemde bunları oyun ekranı bile zor geliyor 800*600 de zor oynuyordum

  Tek sıkıntım AMd yi aldığım servisten ilgisizliği ve bilgisiszliği bakalım ilerleyen gülnerde servisle görüeöecem sıfır aldığım işlemci 3,2 ghz olması gerekirken 2,2 ghz görülüyor

  Saygılar Teşekkürler

  • Hamdi Kellecioğlu

   AMD’nin Cool’n’Quiet özelliği gerekmediğinde işlemci hızını yavaşlatarak enerji tasarrufu sağlar. Bu yüzden hızı düşük görüyor olabilirsin. Servise gitmeden önce işlemciye tam yüklenen bir program (wPrime gibi) çalışırken işlemci hızına bir daha bak.

 7. fatihcc

  hamdi bey teşekkürler bir proğram veya oyunda çalışırken işlemciye nasıl bakacabilirim oyun prorğamlarım cpu proğramlarım sıcaklık proğramlarım hepside işlemciyi 2,2 gösteriyor

  • Hamdi Kellecioğlu

   wPrime gibi işlemciye tam yüklenen bir programla test yaparken bir kenarda da CPU-Z açık olsun. CPU-Z’de sol altta yer alan “Core Speed” kısmında hala 2200 MHz yazıyorsa işlemcinin çarpan ayarı BIOS’ta yanlış ayarlanmış olabilir. Ama 3200 MHz yazıyorsa herhangi bir sorun yoktur. İşlemcin kullanılmadığı zaman kendiliğinden yavaşlıyordur.

  • Hamdi Kellecioğlu

   wPrime kullanmanız şart değil. İşlemciye yüklenmek için WinRAR’la büyük bir dosyayı da sıkıştırabilirsiniz. Dosya sıkıştırma işlemi devam ederken CPU-Z ile çekirdek hızına bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın