Oyuncular: Athlon II X3’ten Fazlası Gerekli mi?

AMD’nin Athlon II X3 440 işlemcisi oldukça yetenekli bir işlemci, fiyatı da çok uygun. Oyun oynamak için bir işlemciye daha fazla para harcamanın mantığı var mı? Bu soruyu cevaplayabilmek için Athlon II X3 440’ı Intel Core i7-920’nin karşısına çıkardık.

Her ay “Cebinize En Uygun Oyun İşlemcileri” adı altında yazılar hazırlıyoruz. Zor kazanılan paranın karşılığını en iyi verdiğine inandığımız işlemcileri burada fiyat aralıklarına göre sıralıyoruz. Tavsiyelerimiz bol miktarda test sonucuna dayanıyor ve test sonuçları yüksek saat hızına sahip işlemcilerin oyunlarda daha iyi başarım sunduğunu gösteriyor.

Ancak testlerde ortaya çıkan bir başka sonucun ise çekirdek sayısının en önemli ikinci şey olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bir çekirdekten iki çekirdeğe atlandığında çoğu oyunda büyük bir başarım sıçraması yaşanıyor. Ancak üçüncü çekirdek eklendiğinde oyunların çoğu büyük bir başarım artışı göstermiyor. Buna ek olarak üç çekirdekten fazlasını kullanarak önemli bir başarım artışı gösteren oyun neredeyse hiç yok.

Oyunlar İçin Athlon II X3 Yeterli Mi?

Athlon II X3 440 çıktığından beri oyun işlemcileri öneri listemizde önemli bir etki yaratmaya devam ediyor. 3 GHz’lik nispeten yüksek saat hızı, üç çekirdeği ve fiyatının 90 $ seviyesinin altında olduğunu düşünürsek bu işlemcinin oyunlar için gerçekten güçlü bir seçenek olduğu daha bir belli oluyor. Buna ek olarak üçüncü çekirdek iki çekirdekli modellere göre masaüstünde daha tepkisel bir ortam sunarak çoklu-görev kullananlar için de bu işlemciyi seçilebilir yapıyor.

Tabi oyunlar söz konusu olduğunda işlemcinin yapacağı şeyler sınırlı; asıl yük normal olarak ekran kartının üstünde oluyor. Forumlar yapılan tartışmalarda genelde şu öneri öne çıkıyor; Athlon II X3 440’tan daha pahalı bir işlemci tavsiye etmek mantıklı değil. Çünkü daha pahalı bir işlemciye para harcamak yerine aradaki farkı ekran kartına verseniz daha iyi sonuç alırsınız. Athlon II X3 440, oyunların düzgün çalışması için gereken başarımı rahatlıkla sunuyor ve herhangi bir darboğaz yaratmıyor.

Oyun amaçlı bir sistem için Athlon II X3 440’tan daha pahalı bir işlemci almanın mantıklı olup olmadığını görmek için bir dizi test yapmaya karar verdik. Ama önce oyun başarımlarını nasıl ölçtüğümüze ve elde ettiğimiz rakamların ne anlama geldiğine değinelim.

14 Yorum

 1. papi

  ben yeni sistem toplayacağımda acaba core i5 750 ile HD5770 ikisi bir kullanıldığında performansları iyi olur mu?Bir diğer öneride  Phenom ıı 965 BE ile HD 5770 kullanıldığında nasıl performans olur?yardımcı olrsanız sevinirim …

 2. Tahir

  Bence konunun sonu gereksiz olmuş, amacı performansı test etmek olsa da kimse X3 işlemci ile 5870crossfire kullanmaz. Bence aynı paraya alınabilen  i920 sistem ile X4 955 sistem(tabi anakart ve işlemcideki farkı ekran kartına yatırarak) teste tabi tutulsa da herkes parasının karşılığında ne alabileceğini görse daha iyi olur…

 3. Ziyaretçi5

  evet bende tahir e katılıyorum aradaki fiyat farkını ekran kartına yatırıp paranın verebileceği max performans ne görmek lazım aradaki 250 dolarlık ( ( atlon x3 440- i7 920 tahmini) farkı erkran kartına yatırıp o zaman görmek lazım sonuçları

 4. mupek77

  5870 crossfire sistem kuracak olan kişi parası olan biridir. Öyleyse niye x3440 alsın ki. Al gitsin yapar İ7 alır. AMD X3  ailesi hala en iyi oyun işlemcisi seçeneklerinden biridir ve fiyat performans oranı ile de en iyi oyun işlemcisidir.

 5. abdullah

  cidden çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim gördüğüm en iyi test formu teşekkürler.Editör arkadaşıma bu incelemeyi yaptığı için teşekkürlerimi sunuyorum.

 6. fatihcc

  ben bu yazıyı okuyarak x3 işlemci 4 gb 1333 ram msı 760g-p23 fx anakart aldım bu yazıyı yazanlara eline sağlık sonsuz teşekkürler

  black ops ile başiladım ekran resmen hd antialysng 2x ve 4x de kasmıyor
  bulestrom yüksek ayarda kasmıyor
  pes 2011 dona dona oynuyordum şimdi mükemmel bir zevkle oynuyorum bu oyunalrı yazdım çünki eski sistemde bunları oyun ekranı bile zor geliyor 800*600 de zor oynuyordum

  Tek sıkıntım AMd yi aldığım servisten ilgisizliği ve bilgisiszliği bakalım ilerleyen gülnerde servisle görüeöecem sıfır aldığım işlemci 3,2 ghz olması gerekirken 2,2 ghz görülüyor

  Saygılar Teşekkürler

  • Hamdi Kellecioğlu

   AMD’nin Cool’n’Quiet özelliği gerekmediğinde işlemci hızını yavaşlatarak enerji tasarrufu sağlar. Bu yüzden hızı düşük görüyor olabilirsin. Servise gitmeden önce işlemciye tam yüklenen bir program (wPrime gibi) çalışırken işlemci hızına bir daha bak.

 7. fatihcc

  hamdi bey teşekkürler bir proğram veya oyunda çalışırken işlemciye nasıl bakacabilirim oyun prorğamlarım cpu proğramlarım sıcaklık proğramlarım hepside işlemciyi 2,2 gösteriyor

  • Hamdi Kellecioğlu

   wPrime gibi işlemciye tam yüklenen bir programla test yaparken bir kenarda da CPU-Z açık olsun. CPU-Z’de sol altta yer alan “Core Speed” kısmında hala 2200 MHz yazıyorsa işlemcinin çarpan ayarı BIOS’ta yanlış ayarlanmış olabilir. Ama 3200 MHz yazıyorsa herhangi bir sorun yoktur. İşlemcin kullanılmadığı zaman kendiliğinden yavaşlıyordur.

  • Hamdi Kellecioğlu

   wPrime kullanmanız şart değil. İşlemciye yüklenmek için WinRAR’la büyük bir dosyayı da sıkıştırabilirsiniz. Dosya sıkıştırma işlemi devam ederken CPU-Z ile çekirdek hızına bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın