Oyun Geliştirme Türk Milli Takımı Uykusuz 48 Saate Hazır!

44 Ülke, 173 Merkez, 4000 Geliştirici… “Oyun Geliştirme Türk Milli Takımı” Uykusuz 48 Saate Hazır!

Global Game Jam 2011 logoODTÜ Teknokent, ODTÜ Enformatik Enstitüsü ve METUTECH-ATOM (Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi) işbirliği ile düzenlenen “Global Game Jam 2011″ (Yenilikçi Oyun Geliştirme Dünya Maratonu) etkinliği 28-30 Ocak 2011 tarihleri arasında tüm dünya ile aynı anda Türkiye’de de gerçekleşecek. Şu ana kadar 44 ülkedeki 173 merkezden 4000’e yakın geliştiricinin katılmak için başvuruda bulunduğu bu dünya maratonuna ülkemizdeki geliştiricilerinin gösterdiği yoğun ilgi, Türkiye’yi başvurularda birinci sıraya yükseltti.

Senaristten görsel tasarımcıya, yazılımcıdan ses/müzik yapımcısına kadar pek çok farklı disiplinden geliştiricinin katıldığı Global Game Jam’in ana hedefi, katılımcıların 48 saatlik kısa bir zaman diliminde yaratıcılıklarını ve pratik zekalarını kullanarak, en eğlenceli ve oynanabilir oyunu hiç tanımadıkları kişiler ile birlikte geliştirebilmeleri olarak tanımlanıyor.

Oyun dünyasında önemli yere sahip bu etkinlikte, METUTECH-ATOM’un ve oyun sektörünün daimi destekçileri olan öncü bilişim ve teknoloji firmaları önemli katkılarda bulunuyor. Maraton boyunca çıkacak oyunların geliştirilmesi için TTNET platform desteği verirken, HP ve Casper bilgisayar, Koçsistem network, Kingston ile METUTECH-ATOM’un kuruluşundan bu yana donanım ve yazılım araçları desteği veren Intel ise donanım desteğinde bulunarak maratona ciddi katkı sağlıyor.

44 ülke 173 merkez ile aynı anda gerçekleşecek etkinliğin ilk günü, başında “Yerli Kardeş”lerin olduğu ve METUTECH-ATOM’un önemli destekçilerinden Crytek’in dünya çapında merakla beklenen oyunu Crysis 2’nin yapımcısı Peter Holzapfel keynote konuşması yaparak Crysis 2 oyununun geliştirme sürecinden bahsedecek ve oyun tasarımına yönelik önemli ipuçları verecek.

2009 senesinde ilk defa katılmasına rağmen tüm dünyadan 53 merkez içinde 3. olan METUTECH-ATOM ise, geçen sene 62 oyun geliştiriciyle 19 oyun geliştirerek, dünya genelinde 48 saat içinde en fazla oyun geliştirilen 4. merkez oldu. Yoğun ilginin yaşandığı bu sene de, “Oyun Geliştirme Türk Milli Takımı” geliştiricilerinden benzer bir derece bekleniyor.

Etkinliğin programı ise şu şekilde:

  • Açılış ile Sponsor Konuşmaları ve Keynote Oturumu: 28 Ocak Cuma, 14:00-16:00 arası
  • Tema Açıklanması ve 48 saatin resmi olarak başlaması: 28 Ocak Cuma, Saat 17:00
  • Ödül Töreni ve Oyunların Basın ile Paylaşılması: 30 Ocak Pazar, 16:00-19:00 arası

2 Yorum

  1. mupek77

    Bu etkinliği reklam ve tanınabilirliği dönüştürebilmemiz çok önemli. İyi bir çalışmayla başrol oyuncuları arasına girmemiz içten bile değil. Yeter ki isteyelim.

Bir cevap yazın