Oyun Endüstrisi HT İçin Hazır Mı?

Ç.N.: Bu yazıda sıkça geçen “multithreading” (çoklu yürütme) sözcüğü, programın, bir işi daha hızlı yerine getirmek amacıyla thread adı verilen, aynı anda yürütülebilir parçalarla geliştirilmesi anlamına gelmektedir.

Intel, oyunları yeni HyperThreaded 3.06 GHz Pentium 4 işlemciyle oynamanızı istiyor. Bunun nedeni oyunların HT’nin sağlayacağı avantajları olağan Office uygulamalarına göre çok daha başarılı bir biçimde göz önüne serebilecek olmaları.

HT, çoklu yürütmeye (multithread) sahip kodların aynı anda tek bir Pentium 4 işlemci üzerinde sanki iki adet Pentium 4 işlemci varmış gibi dağıtılabilmesine olanak sağlıyor. Bu durumun oluşturacağı performans artışının belirgin olabilmesi için, oyun içinde aynı anda çalışmakta olan ve işlemci kaynaklarını kendisine yönlendirmek için yarışan birden fazla yürütmenin (thread) olması gerekli. Bunu Porsche 911’in turbo sistemine benzetebilirsiniz. Bu arabanın turbo sistemi sadece motora çok yüklendiğiniz zamanlarda, örneğin saatte 60 mil/saatlik bir hıza altı saniyeden daha az bir zamanda çıkmak istediğinizde devreye girer. Ancak şehir içinde 35 mil hızla seyrederken turbonun bir faydasını hissedemezsiniz.

Intel’in iddiasına, göre eş zamanlı olarak çalışan multithread bir oyun olan Quake III’ün son model bir ATI veya NVIDIA ekran kartı ve overclock edilmiş Pentium 4 işlemciyle verebileceği maksimum performans bile, HT’nin varlığında %20 artış gösterebiliyor.

Intel’in bu iddialarını doğrulamak için şu an bir şansımız yok, çünkü HT’nin avantajlarını kullanabilmek için optimize edilmiş oyunlar henüz piyasaya çıkmış değil. Bununla birlikte, günümüzde mevcut eş zamanlı rutinlerle çalışan bazı oyunlar üzerinde yaptığımız denemeler bu iddianın doğru olabileceğini gösteriyor. Oyun yapımcıları, gelecekte bu teknolojiden verimli bir biçimde yararlanarak daha akıllı karakterler yaratabileceklerini ve bu sayede oyunların gerçekçiliğini artırabileceklerini umuyorlar. Daha fazla thread’in bir defada işlenebilmesi, aynı zamanda online oyunlar için oyuna bir defada bağlanabilen oyuncu sayısının artırılabilmesinin de önünü açıyor.

HT formların ve dokümanların sıkıcı dünyasına pek bir yenilik getirmese de, daha gerçekçi bir Unreal deneyimi yaşamanıza yardımcı olabilir.

HT formların ve dokümanların sıkıcı dünyasına pek bir yenilik getirmese de, daha gerçekçi bir Unreal deneyimi yaşamanıza yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın