Oyun Endüstrisi Henüz Bölümler Halinde Gelecek Episodik İçeriğe Hazır Değil

Bu sözler, Alan Wake’in geliştiricisi Remedy Entertainment’tan Oskari Häkkinen’e ait.

Episodik içerikler (yani oyunların tıpkı televizyon dizileri gibi bölümler halinde tasarlanıp tüketicilere sunulması) modeli, uzun süredir birçok oyun firmasının gündeminde aslına bakarsanız. Ancak henüz gerçekten başarıya ulaşmış bir uygulama ile karşılaşmış değiliz. Bu modelin en çok bilinen ve kalplerimizde en çok yara açan örneği Half-Life 2 olsa gerek. Ritual Entertainment’ın SiN Episodes’u da tıpkı Half-Life 2: Episode 3 gibi yaratılan büyük beklentilerin ardından balon çıkan “episodik” projelerden biri. Öte yandan daha önce episodik içeriklerle destekleneceği açıklanan, ama yayınlanan bir iki içerikten sonra vazgeçilen örnekler de yok değil. Heavy Rain ve Alan Wake gibi.

Bu başarısızlık hikayelerinin altında yatan nedeni bulmak çok zor değil aslında. Alan Wake’in geliştiricisi Remedy Entertainment’tan Oskari Häkkinen de konu hakkındaki düşüncelerini DigitalSpy sitesine verdiği ufak söyleşide bizerle paylaşmış:

Episodik dağıtıma endüstri olarak henüz hazır değiliz ve bilirsiniz işte oyuncular da oyunları haftalık olarak tüketme eğilimindeler.  Oyunlara televizyondaki diziler gibi erişmek yerine tamamına hemen şimdi sahip olmak istiyorlar.
Öte yandan Häkkinen, Remedy olarak henüz bir “dizi oyun” projeleri olmasa da, Alan Wake ve indirilebilir içeriklerinde olduğu gibi dizi tadındaki hikaye anlatımına devam edeceklerinin altını çizmeyi de ihmal etmemiş.
Hikaye anlatımı açısından ilginç ve farklı bir deneyim sunsa da; diziler halinde yayınlanacak içerik modeli için oyunların uygun ortam olduğu tartışılır. En azından şu an için.

Bir cevap yazın