Oyun Bitti? Core 2 Duo, Athlon 64’ü Yere Seriyor

Oyun Bitti? Core 2 Duo, Athlon 64'ü Yere Seriyor

Çok yakında Intel yeni nesil Core 2 Duo işlemcilerini duyuracak. Teknik ayrıntılar ilk deneylerden gördüğümüz kadarıyla Intel’in hiç şakası yok: Core 2 Duo tartışmasız bir şekilde yeni başarım ve Watt başına düşen başarım (performance per watt) lideri olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi ise dedikodularla gerçekleri ayırt etmenin zamanıdır.

Intel’in yaptığı değişiklik işlemci mimarisi üzerinde yapılan ufak çaplı bir değişiklik değil; burada söz konusu olan tamamen baştan yapılmış bir tasarım. Mühendisler şu anda kullanılan Pentium D Netburst mimarisinin üzerine taşınabilir işlemciler Pentium M ve Core Duo’nun başarılı kısımlarını eklediler ve işte: Core 2 Duo mimarisi ortaya çıktı. AMD işlemcilerin Watt başına daha yüksek başarım sağlamasının ve tüketicinin ciddi şekilde şikayetçi olduğu Intel platformların aşırı derecede ısınmasının ve soğutma başarımlarının kötü olmasının altında yatan iki önemli unsur başarım ve güç tüketimi, yeni işlemci ailesinin tasarımı yapılırken dikkat edilen en temel şeylerdi.

Bilgisayar endüstri uzmanlarına göre Core 2 Duo’nun Athlon 64 işlemcileri geride bırakması şaşılacak bir şey değil: bir kere Core 2 Duo en yeni teknolojili son model bir işlemciyken Athlon 64 X2 uzunca bir süredir ortalarda bulunuyor. Ayrıca Athlon 64 rüzgarları esmeye başladığından beri Intel’in bu işlemcileri geçebilecek dişli bir rakip çıkarması gerekiyordu.

Sonuç olarak kemerlerinizi bağlayın çünkü Core 2 Duo gerçekten yükseklerde uçuyor. Bu yazıda henüz internette dolaşmaya başlamayan bütün teknik ayrıntılardan bahsedeceğiz. Fakat çok fazla mimari ayrıntı değil daha çok birinci elden deney sonuçları olacak. Ayrıca Core 2 Duo’nun AMD üzerindeki olası etkilerine de kısaca bir göz atacağız.

Bir cevap yazın