Oynadık: Aliens vs Predator

Aliens vs Predator SS1

Hiç Bitmeyecek Bir Savaş

Kibirli ademoğlu, yaşam alanını Dünya üzerinden evrendeki diğer gezegenlere yaymaya başlamış; kollarının uzandığı her köşeye yeni koloniler kurar hale gelmiştir. Elbette bu beyhude bir çaba değildir. İnsan, emeğiyle, evrenin dört bir köşesinde yeni madenler, yeni teknolojiler ve yeni türlerle karşılaşmayı beklemektedir. Tıpkı BG-386 gezegenine inen madenci ekibi gibi.

İnsanoğlunun peşinden gittiği o büyük hazine arzusu, BG-386’da keşfedilen kadim piramidin kapısında sona ermek üzeredir. Lakin madenci ekibi piramitte bir hazinenin izlerini değil, yüzyıllardır uyku halinde olan bir şeyleri ortaya çıkarmıştır. BG-386’nın her köşesini sarmış çok tehlikeli bir uzaylı türünün yanı sıra; piramidin asıl sahibi, ölümcül bir savaşçı ırk ortama dahil olmak üzeredir. İnsanlığın hiç bulaşmak istemeyeceği kadim bir savaştır bu aslında ve ne yazık ki galakside ava çıkan insanlar av olmakla burun burunadır.

Bilimkurgu dünyasının en ölümcül iki avcısının arasında insan askerler… Avcı olmak veya av… Seçim sizin!

Alien’lar Predator’a Karşı

Rebellion’ın 1999 tarihli Aliens vs. Predator’ı bu fikri oyun dünyasında ilk işleyen yapım değildi belki ama hiç şüphe yok ki bu ölümcül mücadeleyi üç boyutlu ortama taşıyarak, oyunseverlerin dudaklarını uçuklatmayı başaran ilk oyunlardan biri olmuştu. Monolith’in iki yıl sonra raflara bomba gibi düşen ikinci Alien – Predator kapışması da bu konseptin sinemaya uyarlanması yolunda yapımcılara güzel fikirler verdi şüphesiz. Aslına bakarsanız hepsini bir kenara bırakalım ve 80’lerin sonunda bu konsepti bir çizgi roman olarak ortaya çıkaran Chris Warner ve arkadaşlarına teşekkür edelim. Tabi Alien’ın yaratıcısı İsviçreli heykeltıraş H. R Giger’i de anmadan geçmek olmaz.

Aliens vs Predator SS2

Şu an elimizde Rebellion’ın iki yıldır üzerinde çalıştığı ve 19 Şubat’ta raflarla buluşmaya hazırlanan yeni Aliens vs. Predator oyunu var.  Akıllarda uzun bir süredir başarılı bir oyun geliştirmekten uzak Rebellion’ın ilk oyundaki başarıyı yakalayıp yakalayamayacağı sorusuyla beraber bir dolu soru işareti yatıyor. Bütün bu soruların anahtarı ise yazımızda gizli.

Aliens vs Predator SS3

14 Yorum

  1. ZakkWylde

    İyiden iyiye meraklandım. Oyun iyi olacak belli. Bir de multiplayer olarak iyi olursa  efsane gercekleşmiş olur. Bu arada Seganın diğer Alien oyunu ne zaman çıkacak?

  2. Predator katili

    Çok kötü bir yazı, üzerinde iyice çalışmadan yazılmış olduğu çok belli. Demekki illa “oynadık” demekle olmuyor. Biraz daha özen gösterilebilir. Virgüllerin yazıdaki önemini de hatırlatmadan edemeyeceğim.

  3. Oruç Dim

    Tamam arkadaşlar, trollük yaparsınız da bu kadar da değil. Jim Sterling’in “why is this game blatanly better” postları gibi, ama şaka olmayan versiyonunu yapıyorsunuz, beni koparıyorsunuz. “Bu yazı kötü.” Neden? “Virgül eksik.” İşte ben buna cidden gülüyorum. Sadece komiksiniz 😀

Bir cevap yazın