Overclock, Kasa Modifikasyonu ve Oyunu Ciddiye Alanlar İçin İstanbul’da Bir Dükkan

THG’den çevirdiğimiz yazılar arasında overclock, kasa modifikasyonu ve soğutucular önemli bir yer tutuyor. Türkiye’deki kullanıcılar arasında da bu konularla yakından ilgilenen bir kesim var. Şimdiye dek eksikliğini çektiğimiz şey ise bu pazardaki ürünlerin Türkiye’de hiç olmamasıydı. Overclock eskiden beri ilgi gören bir konuydu ancak kasa modifikasyonu, soğutma, sessiz sistemler konusunun basında da fazla yer aldığı söylenemezdi. Ancak işlemcilerin (grafik işlemciler dahil) saat hızlarının yükselmesi ile birlikte tüm dünyada bu konuya ilgi artarken, bu konu basında da daha çok yer almaya başladı. Buna paralel olarak Türkiye piyasasına da daha önce karşılaşmadığımız markalar girmeye başladı: Thermaltake, Zalman, Antec bunların ilk örnekleri. Türkiye piyasasında her zaman resmi AMD soğutucusu gibi bir rol üstlenen CoolerMaster bile yeni modelleri ile sınırlarını zorlamaya başladı. Ancak, örneğin kendi işini kendisi gören amatör üreticiler haricinde, Türkiye sınırları içinde bir su soğutma sistemi bulmak mümkün değildi – tabii şimdiye kadar.

İşte böyle bir pazar Türkiye’de yeni yeni filizlenirken, İstanbul Moda’da yeni açılan bir mağaza olan NCS‘nin (National Computer Systems) yetkilileri bizi arayıp özellikle bu pazara hitap en ürünler getirdiklerini söylediklerinde, gidip bir görüşmek istedim. Çünkü bildiğim kadarıyla bu konuda uzmanlaşmayı seçmiş ilk mağazaydı. Bu vesileyle de hem NCS’nin kurucusu Atıl Okay ile bir görüşme yapmak, hem sattıkları ürünleri tanıtmak, hem de bu pazarın gelişimini teşvik etmek istedik.

Atıl Okay oyun camiasından geldiğini söylüyor: “hiçbir zaman önde olmadım ama o ilk oyun turnuvalarının arkasındaki isimlerden biriydim.” Artık bu tür turnuvaların, LAN partilerinin ciddi bir yere gelmeye başladığını, büyük donanım üreticilerinin sponsorluğunda ciddi etkinlikler düzenlendiğini vurguluyor. Ve tabii oyunla bu derecede ilgilenen herkes gibi donanımla da ilgilenmeye başlamış: “Oyuncular arasında tartışmasız Intel üstünlüğünün etkisini yitirip, AMD işlemcilerin hızla yaygınlaştığı bir dönemde bu konuya ilgim iyice arttı.”

Hızlı AMD kullanıcıları arasında overclock yaygınlaşırken, çevresinden Atıl Oktay’a sistem toplatan kişiler de epey artmış; bunun üzerine bir mağaza açıp overclock’lu AMD sistemler üretip satmayı planlamış. Bu fikir giderek Türkiye’de pek olmayan ama iyi bir üne sahip özel ürünleri satan bir mağaza açmaya dönüşmüş. Atıl Okay, sadece bilinen, uluslararası isme sahip markaların ürünlerini getireceklerini söylüyor.

Sanırız artık ürünleri tanıtmaya geçebiliriz.

1 Yorum

  1. Sergen

    Ben Kendi kasama cam kapak led gibi bir kaç donalım ekledim amd 2.1 3 çekirdek işlemci’si var ekran kartı falan yok oyun bilgisayarı yapmak ıstıyorum bana uygun bir fiyat lazım ortalama nekadara güzel bir oyun bilgisayarı yapabilirim yardımcı olurmusunuz nekadar bi bilgisayarı kendım topluya bilsemde kendimi acemi görüyorum şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın