Ortaya Karışık RAID Çek Usta, Diski Bol Olsun

RAID dizileri basit gibi görünürler, ancak yapılandırmanın türüne göre donanım ve ayarlar sistem yöneticilerinin kafasını oldukça kurcalayabilir. Veri depolama uzmanlarının genellikle sözbirliği ettiği tek bir konu vardır: RAID dizisi oluşturacak sabit diskler, özel yazılımları da (firmware) dahil, özdeş olmalıdırlar. Karmaşık sistemlere sahip büyük kuruluşlar için özdeş donanım kullanmak genellikle en iyi seçimdir, çünkü her üretici donanımını sonuna kadar sınamıştır ve beklendiği gibi çalışmasını garanti etmiştir. Bunun yanında küçük ve orta büyüklükteki işletmeler genellikle eldeki donanımı değerlendirebileceği, gerektikçe geliştirilen, ekonomik bir veri depolama çözümüne yönelecektir. Elde bulunan disklerle yenileri birbirine katıştırmak mantıklı görünmektedir ve yazımız tam da bu konu üzerinedir.

Sabit disklerin fiyatı son birkaç yıldır oldukça düşmesine karşın veri depolama çözümleri yine de her kuruluşun BT harcamalarında önemli yer tutmaktadır. Dahası saklanması gereken veri her geçen gün arttığından depolama çözümlerinin önemi de git gide artmakta, daha çok ürün çeşidi ve farklı kayıt ortamı sistemlere girmektedir. Kişisel veriden ticari ve tüzel verinin depolanmasına kayıldıkça işin içine yedekleme, başarım, kesintisiz işleyiş, ölçeklendirme, yönetim, denetim, karmaşıklık, yatırım ve giderler de katılmaktadır.

RAID teknolojisini temel alan veri depolama dizileri yüksek güvenilirlik ve kesintisiz işleyiş gerektiren ciddi işlerin vazgeçilmez veri depolama çözümü durumundalar. RAID dizileri gereksinime göre birkaç veya birçok diskle, basit veya kesintisiz işleyişe uygun olarak yapılandırılabilir.

Birçok RAID seçeneği bulunmakla beraber sırasıyla bazı kararlar almanız gerekiyor.

Donanım tabanlı RAID çözümleri sağlama (parity) yaparken barındırdıkları güçlü Giriş/Çıkış (I/O) işlemcilerini kullanırken, bağlama noktası (host) tabanlı çözümler, yazılım ve sürücüler yardımıyla, sağlamayı merkezi işlemciye (CPU) yaptırarak sisteme daha fazla yük olurlar.

Arayüz olarak SAS (SCSI dizisi) veya SATA (Seri ATA) kullanılabilir. Gelişmiş SAS denetleyicileri hem SAS hem de SATA sürücüleri kullanabilirken, SATA denetleyicileri yalnızca SATA sabit diskleri işletebilir.

Arayüze karar verdikten sonra disklerin harici mi dahili mi olacağına karar vererek uygun eSATA/SAS genişleme yuvaları, çoklu veri ve güç kabloları gibi ayrıntıları çözmeniz gerekiyor.

Denetleyici üzerinde fazladan önbellek kullanmak, yedek sök/tak (hot) diskler eklemek, tüm RAID dizisini ayrıca besleyecek bir kesintisiz güç kaynağı kullanmak gibi seçenekleri de düşünmelisiniz. Bu kadar farklı yapılandırma olasılığı düşünüldüğünde, sistem yöneticilerinin özdeş sabit diskler kullanarak karmaşıklığı azaltmaya çalışması yadırganacak bir durum değil. Dahası yüksek başarım için, donanım yazılımı da (firmware) dahil, tümüyle özdeş ürün kullanılmalıdır yaklaşımı yaygın. G/Ç başarımının yaşamsal önemde olduğu, özellikle belli bir tür aktarım için özelleştirilmiş ve başarım için iyileştirilmiş RAID dizileri açısından bu saptamaya biz de katılıyoruz. Ancak kanıt gerektiğinden bu yazımız için dört adet özdeş 320 GB Samsung SATA diskten oluşan birinin yanı sıra, iki Samsung bir Seagate ve bir Western Digital diskten oluşan başka bir RAID takımı da oluşturduk.

Heyecanlı bir karşılaşma olacak…

Yazıya ilişkin TGForumz tartışmamıza katılın…

Bir cevap yazın