Orta Seviyenin Yeni Hakimi nForce 650 mi?

Core 2 Duo İçin Yongasetleri

Bilgi sahibi ve meraklı kullanıcılar şu anda aşağıdaki yongasetleri seçeneklerine sahipler:

ATI’nin Intel işlemciler için çıkardığı Crossfire Xpress 3200 bir hayli ilginç bir ürün çünkü bu anakart ATI’nin satın alınmasından sonra AMD’nin ürünleri arasına katıldı. Sonuç olarak AMD, Intel işlemciler için bir yongaseti sunuyor konumuna geldi. Pazarda çok fazla Crossfire Xpress 3200 yongasetli anakart yok; hatta elimize sadece DFI’nın LanParty ICFX3200-T2R modeli ulaştı. Her ne kadar RAID depolama ve USB 2.0 başarımı Intel’in ürünleriyle boy ölçüşemese de bu yongaseti başarım açısından iyi ve daha önceki yongasetlerinde karşılaştığımız başarım sorunları bu modelde yok. Bu yongaseti x16 ATI Crossfire için tek çözüm olma özelliğini de sürdürüyor.

Intel’in yongaseti biraz daha sağlamcı bir seçim olarak düşünülebilir. Bütün anakart üreticileri P965 yongasetine sahip anakartlara sahipler çünkü bu şu andaki yongaseti standardını oluşturuyor. 16 PCI Express hattına sahip ve tek bir PCIe ekran kartı çalıştırabiliyor. Bazı anakartlar x8 hızında çalışan iki fiziksel x16 yuvası sunuyorlar ve bu Crossfire yapılandırması için yeterli oluyor. Intel şu anda en yüksek RAID başarımını sunuyor ve sağlıklı USB 2.0 desteği de yine Intel’de (ICH8). 975X yongaseti hala ortalarda geziniyor ancak P965 anakart kadar hızaşırtılabilir değil.

Söz konusu şey özellik ve esnekli olunca Nvidia en gelişmiş ürünleri sunuyor. nTune hızaşırtma ve başarım ince ayarı uygulaması da en yüksek saat hızına ulaşmak için gecelerini harcamak istemeyenler açısından güzel bir özellik. Nvidia’nın SLI bellek olarak adlandırdığı teknoloji sayesinde anakart kendiliğinden olası en iyi bellek saat hızını ve zamanlarını ayarlayabiliyor (tabi SLI destekli bellek kullanırsanız). Ayrıca Nvidia, her ne kadar başarımı Intel’in ICH7R ve ICH8R’si kadar iyi olmasa da karmaşık RAID düzeneklerini de destekliyor. GeForce ekran kartlarıyla ikili ya da dörtlü SLI desteğini kullanmak istiyorsanız bir nForce yongasetli anakartınızın olması gerekiyor. Bunlar arasında ileri seviye 680i SLI yongasetini kullanan anakartlar var; orta seviye 650i çözümleri ise henüz yayılma aşamasındalar.

Bir cevap yazın