Orta Seviyenin Yeni Hakimi nForce 650 mi?

Orta Seviyenin Yeni Hakimi nForce 650 mi?

Her ne kadar seçeneklerin sayısı artmış olsa da ideal platformu bulmak eskiye göre daha zor hale geldi. Eskiden sadece Intel’in ve ALi/ULi, SiS ve VIA gibi Tayvanlı diğer üreticilerin yongaseti ürünleri olurdu. Zaman geçtikçe ekran kartı konusunda uzman olan ATI ve Nvidia da bu çekici yongaseti pazarına orta-üst ve üst seviyeden girmeye başladılar. Bu ürünler çoklu grafik kartı desteği veya daha iyi hızaşırtma ve ince ayar seçenekleri gibi son kullanıcının tercihini etkileyebilecek özellikler sunmaya başladılar. Bu sayede Intel’in geleneksel kalan ürünlerine göre kullanıcıların gözünde bir yer edindiler ancak hala kullanıcılar artan seçeneklerden yarar sağlamaya devam ediyorlar mı? AMDATI, Intel, Nvidia, orta seviye veya daha yüksek?

Uzun yıllardır yazılı olmayan bir kural vardır; bir Intel işlemci için genelde en iyi yongaseti seçimi bir Intel üründür. Gerçekten de pek çok Intel yongaseti nesli rakiplerinden daha yüksek başarımlar sunmuşlardır veya daha fazla özellikle gelmişlerdir. Intel’in sunduğu sürücü desteği de uzun süre boyunca güvenilirliğini korumuştur, o zaman neden başka yongasetlerine bakalım ki?

Birinci olarak platform başarımı artık eskisi kadar önemli değil çünkü en hızlı ve en yavaş yongasetleri arasındaki fark önemsiz. Bunun anlamı şu ATI’nin Crossfire Xpress, Intel 975/965 yongaseti veya Nvidia’nın nForce 600 ürünlerinden birisini tercih etmeniz çok fazla fark yaratmıyor. Farklar ölçülebilir ancak siz günlük kullanımda büyük ihtimalle bunu fark etmeyeceksinizdir. Eğer istediğiniz tek şey iyi bir platformsa yapmanız gereken mantıklı bir fiyata sahip olanı almaktır. Diğer bir deyişle: Orta seviyede platform seçimi o ürün için kullanılan yongasetinden çok o ürünün kendisine bakılarak yapılmalıdır.

Belirli bir pazara yönelik ürünlere baktığınızda durum değişir. Bir yongasetini farklı kullanım modellerini aklınızda tutarak incelediğinizde farklar ortaya çıkmağa başlar. İş amaçlı kullanılan bilgisayarlar için üretilen anakartlar çok fazla karmaşık bileşen içermez. Bunun yerine bu ürünler güvenilir ve kolay yönetilebilir olmalıdırlar. Uzun bir garanti süresi ve iyi bir destek de artı puan olur. Çokluortam bilgisayarları pek çok arayüzü desteklemeli ve iyi ses ve video özelliklerine sahip olmalıdırlar. Meraklılar için olan platformların iyi hızaşırtılabilir olmaları ve RAID depolama, çoklu ekran kartı veya en hızlı işlemci ve bellek desteği gibi bütün ileri seviye özellikleri barındırıyor olmaları gerekir.

Nvidia, Intel işlemciler için Crossfire Xpress 3200 yongasetini sunuyor. Bu ürün Nvidia’nın SLU destekli yongasetlerine karşı çift ekran kartı kullanımı için Crossfire desteği sunuyor.

Bu yazımızda Nvidia’nın orta seviye SLI yongasetine (nForce 650i SLI) bir göz atacağız. Bakalım AMD/ATI ve Intel yongasetleri karşısında nasıl bir başarım gösterecek?

Bir cevap yazın