OQO: Windows XP Avucunuzun İçinde

OQO

Birkaç yıldır bir buhar yazılım (vaporware) olarak kendinden bahsettiren, OQO’nun bilgisayarı en sonunda çıktı. Ortalama bir PDA’nın boyutlarına sahip olan bu küçük bilgisayar, üzerinde Windows XP’nin Home ya da Professional sürümünü çalıştırabiliyor. Bir GHz Transmeta işlemci ve 20 GB veri depolayabilme yeteneği ile herhangi gir PDA’nın verebileceğinden çok fazlasını sunuyor. Peki, OQO gerçekten PDA’ların ve dizüstü bilgisayarların dolduramadığı boşluğu kapatabilecek mi?

Maliyet ve İçerik

Windows XP yüklenmiş olarak gelen OQO’yu 1899 $’a internet sayfasından satın alabilirsiniz. Eğer Windows XP Professional istiyorsanız 100 $ daha fazla ödemeniz gerekiyor. OQO’yu işletim sistemi olmadan satın almak gibi bir seçeneğiniz yok. Ayrıca Microsoft Office 2003 Small Business Editon (Küçük İş Sürümü) yazılımını da 300 $ vererek önceden yükletebiliyorsunuz.

Masaüstü ayaklığı

OQO ve eklentileri çok çekici bir kutuyla size geliyor. Ürünün kendisinin dışında gelen diğer parçalarsa şöyle: taşıma kılıfı, güç kablosu, AC adaptörü, masaüstü ayaklığı, sayısal kalem ve uzatma kablosu (docking cable).

Uzatma Kablosu

Uzatma kablosu kolayca katlanabiliyor ve böylece cüzdanınıza ya da çantanıza sığabiliyor. Bu sayede geleneksel beşiklerden (docking cradle) daha kolay taşınabilir ve kullanışlı oluyor. Uzatma kablosu OQO’nun altına takılıyor ve aşağıdaki girişleri çoğaltıyor:

  1. VGA çıkış (1280 X 1024 En yüksek çözünürlük)
  2. USB 1.1
  3. FireWire
  4. Ağ Girişi
  5. DC Güç Girişi
  6. Ses Çıkışı

Bu uzatma kablosunu OQO’ya masaüstü ayaklığına takılıyken veya değilken takabiliyorsunuz.

Bir cevap yazın