Optik Farelerin Yarışı

Optik Farelerin Yarışı

Optik farelerde, cihaza bağlı olan değişken hız seviyelerinde yüzeyi izleyen sensörler bulunuyor. Farenin duyarlılığı, elektronik olarak kaydedilen resmin kalitesine ve hızına bağlıdır. Burada en önemli etkenler, sensörlerin boyutları ve kalitesi, veri transfer hızı ve kat edilen her bir inçte gerçekleştirilen analiz sayısıdır. Dolayısıyla cihazın performansı, üreticilerin genellikle açıklamak istemedikleri bu üç değişken ile ölçülüyor.

Örneğin, üretici açıklamadıktan sonra sensörün boyutunun belirlenmesi oldukça zordur. Bu değer 15×15 ile 30×30 piksel arasında değişmektedir. Bu değeri bildikten sonra, karşılaştırma oldukça basit bir hal alıyor: Özdeş bir duyarlılığı sahip sensörlerden daha büyüğü, bulunduğu yerin koordinatlarını daha doğru belirleyecektir.

Optik Farelerin Yarışı

Farenin görüntü yakalama hızı ise, tepki süresini ve dolayısıyla duyarlılığı etkiliyor. Fakat bu değer de tek başına pek bir şey ifade etmiyor. Burada test edilen sensörlerin görüntü yakalama hızları saniyede 2,500 ila 6,000 resim arasında değişiyor.

Burada, sensörün hem tepki gösterme kabiliyetinin, hem de hızının dikkate alındığına unutmayın. Örneğin, Microsoft faresinin saniyede yakaladığı resim sayısını, selefi modellere göre fark edilebilir bir tepki veya hassaslık farkı oluşmaksınız 6,000 resimden 2,500 resme düşürmeyi başarmış durumda.

Bir cevap yazın