Operation Flashpoint: Dragon Rising

Savaşın Acı Yüzü

İkinci dünya savaşı sonrası yapılan araştırmalar, pek çok bilinmeyen gerçeği ortaya çıkardı. Cephe savaşlarında ölen askerlerin oldukça büyük bir kısmı top, havan, ve hava saldırıları sonucu ölmüştü, kurşun ile ölen asker sayısı pek azdı. Cephede savaşan askerler o kadar büyük bir korku ve stres altındaydılar ki bir çok asker bir tek kurşun bile sıkamadan savaşı tamamlamış ya da ölmüştü. Araştırmalar, tereddüt etmeden karşıdaki düşmana kurşun sıkabilen, bomba atan asker oranının tüm askerlere oranla sadece %2 olduğunu gösterdi. Yüzde ikilik kısma giren askerlerin pek çoğu da psikolojik açıdan sorunlu kişilerdi. Az sayıda olan simülasyon savaş oyunları da bize savaşın gerçekçiliğini ve askerlerin maruz kaldığı stres ve baskıyı sunma iddiasında. Savaşın gerçekleriyle yüzleşmeye hazır mısınız?

Operation Flashpoint: Dragon Rising Yavaş

Ağır ve Sessiz...

İlk Operation Flashpoint oyunu Operation Flashpoint: Cold War Crisis, Bohemia Interective tarafından geliştirildi. Oyunun dağıtımını ise Codemaster üstlendi. Operation Flaspoint: Cold War Crisis, oyun severler tarafından bir hayli ilgi gördü ve incelemelerde yüksek puanlar aldı. Fakat, daha ilk Operation Flashpoint oyununun ardından, Bohemia Interective ile Codemaster’ın yolları ayrıldı. Bohemia Interactİve’s, ARMA ile yeni bir marka yaratıp, savaş simülasyon oyunlarında yoluna devam ederken. Codemaster ise, yeni bir Operation Flashpoint oyununu yeni nesil konsollar ve PC için duyurdu.

Operation Flashpoint: Dragon Rising tank

Ufak tefek hatalar her oyunda olur

Savaş oyunlarında fırtına gibi estiniz, yaralanınca sağlık paketi aldınız, düşmanlarınızın zekasıyla dalga geçtiniz, yüzlerce mermi yeseniz bile koşarak saklandınız ama gerçek bir savaşın atmosferi nasıl olur diye düşündünüz mü hiç. Bu tür savaş oyunlarının hiç biri gerçek savaş atmosferini bize yaşatmadı. Sadece patlama sahneleri ve efektler ile bizi daha da gaza getirdi. Şimdi Operation Flashpoint: Dragon Rising ile gerçek yaşam da savaşın kurallarını ve atmosferini görebilecek miyiz? Yapımcı firma Codemaster, evet görebileceksiniz diyor. Bakalım simülasyon ve üst düzey gerçekçilik vadeden Operation Flashpoint bizlere ne sunuyor.

Operation Flashpoint: Dragon Rising Duman

Sis ve Duman efektleri göz alıcı

8 Yorum

 1. Ziyaretçi

  Oyunun PC versiyonu içinde Operation FlashPoint 2 Map Editor bulunuyur bununla ilgili bilgi verilmesini yada en azından söylenmesini beklerdim incelemede çok kolay şekilde profosyonel bölümler yapabiliyorsunuz ve bunu arkadaşlarınızla paylasabiliyorsunuz örneğin arkadaşınıza yaptıgınız bölümü atıyorsunuz oyununun klasorune atıyor oda sizin bölümünüzü siz co-op oyunu kuruyorsunuz kendi mapınızı seçerek arkadaşınızla kendi mapınızı oynuyorsunuz Çok eğlenceli internette sürüsüyle map var indir indir oyna yani..

  Ayrı olarak gelişmiş profosyonel modlarda mevcut  map editorde bir .lua dilini kullanan maptaki script kısmı var programlama bilenler profosyonel maplar yapabiliyor örneğin zombi map çok eğlenceli offical forumunda bulabilirsiniz biz oynarken çok eğlendik ama biraz zor 🙂

 2. Tahir Meylani

  “Oyun boyunca pek çok silah ve araç kullanma imkanına sahipsiniz. Ana görevlerde kullanamadığınız araç ve silahlar ise görev editöründe mevcut. Oyunun hayranları şimdiden yeni görev ve modlar geliştirmeye başladı bile.”

  Co op modunu anlatırken, görev editöründen bahsetmiştim. Çoklu oyuncu anlatırken bahsetmediğim için gözden kaçmış olmalı.

 3. Vernoncougar

  Kasımın ılk haftası almıstım bu oyunu severek oynadım ve bıtırdım sayılır, grafıkler bence gayet ıyı ama tabı arkadaslar sıstem farklılıkları halıyle kalıteyı beraberınde getırıyor o yuzden herkes aynı sevıyede zevk almayabılır.

  Dedıgım gıbı cok basarılı bır oyun bence, zaten oyun +17 ye hıtap edıyor,bu tur meraklıları denemelı..

 4. Skyr3x

  “Codemasters yaptıysa en iyisini yapmıştıri. Eğer o dalda Codemasterstan farklı bir en iyi var ise Codemasters o dalda oyun yapmamıştır.”

  Felsefesini benimseyen  insanlardanım ama Operation Flashpoint’i hiç oynamamıştım. Ben Codemasterstan F1 i bekliyorum :). Özellikle F1 de kariyer modu olacak denilmesi harkulade bir yenilik.. Ama bu yazıdan sonra ilk işim Operation Flashpoint oynamak olacak. 🙂

  Not: Serisini dahi oynamadım bu oyunun.

 5. _darksniper_

  Abi ben bu oyunun orjinalini aldım ve içinde mission editör var ve ben nasıl kullanıcam bilmiyom mapı yapıyorum ama oyun yüklendiğinde beyaz ekran cıkıyor karşıma ? napacağım biri yardm etsin lütfen

Bir cevap yazın