Opera Kurucu Ortaklarından Jon S. von Tetzchne: “Flash’a İhtiyacımız Yok”

Hatırlarsanız, Apple’ın CEO’su Steve Jobs, kısa bir süre önce bir açıklama yapmış ve Flash’ı şu cümle ile suçlamıştı: “Flash Tam Bir “CPU Canavarı“. Ayrıca Jobs, Flash’ın stabil olmadığını ve MAC’lerde görülen çökmelerin genelde Flash’tan kaynaklandığını söylemişti.

Benzer bir açıklama bu sefer tarayıcı pazarının önemli oyuncularından Opera’dan geliyor. Opera kurucu ortaklarından Jon S. von Tetzchne, Taipei’de verdiği brifingte ” normal internet kullanımı için Flash’a ihtiyacımız yok” diyor ve ekliyor “Flash’ın en son sürümü yüksek konfigürasyona sahip bilgisayarlarda bile sorun yaratabiliyor, bir çok kullanıcı forumlarda bu durumu nasıl çözebiliriz diye araştırıyor.”

Jon S. von Tetzchne’e göre, Herhangi ekstra bir eklentiye ihtiyacımız olmadan ve Flash’tan çok daha güvenli bir şekilde HTML5, CSS3 ve Javascript ile Flash’ın yapabildiği her şeyi yapabiliriz.

Görünen o ki,  Flash’ı eleştiriren sadece Steve Jobs değil. Opera kurucu ortağı Jon S. von Tetzchne de Steve Jobs’la benzer şeyleri söylüyor.

HTML5 ve CSS3’ün internet tarayıcılarının geleceğini nasıl şekillendireceğini  merak ediyorsanız, Internet Explorer 9 test sürümü incememizi, okumanızı öneriyoruz. Görünen o ki, internet tarayıcılarının geleceği HTML5 ve CSS3’te Flash’ta değil.

Opera’nın kurucu ortağı Jon S. von Tetzchne brifingine ulaşmak için buraya tıklayın.

3 Yorum

  1. i0z

    Benim anlamadığım bu gerek olmadığını söyleyenler şimdi bunu söyler oldu. ama Flash yıllardır piyasada ve internetteki video ses vb. uygulalamarda bir çok kolaylık sağladı. bugün HTML 5 geldi diye bugüne kadar işinizi görmüş olan Flash’a b.k atmanın bir alemi yok.

    Şahsen Flashı görsel getirilerini beğensem bile başka bir hiçbir getirisi olmadığından genelde sevmem. Hele ki Flashla tasarlamış alengirli ama başka hiç bir işe yaramayan kro web siteleri görünce hasta olurum.

Bir cevap yazın