Opera da Sık Güncelleme Modasına Uyuyor

Opera, bir sonraki tarayıcısının önizleme sürümünü çıkardı.

Opera LogoBu yeni sürümdeki özellikler öyle çok ilgi çekecek cinsten değil ancak bir önemli ayrıntıya dikkat etmek gerekiyor: Opera da Chrome’un başlattığı modaya uyarak artık daha sık sürüm güncellemesinde bulunacak.

Duyurusu yapılan sürüm Opera 11.5’in alfa yada önizleme sürümü. En önemli beklenti tabi ki donanımsal hızlandırma desteğinin gelmesi (aslında Opera 11 için söz verilmişti). Ancak söylenene göre donanımsal hızlandırma desteği 11.5 sürümünde bulunmayacakmış çünkü henüz çalışmalar tamamlanmamış. Bunun yerine hazır olan bazı başka geliştirmeler bu sürüme dahil edilmiş. Opera 11.5’te gelmesi beklenen yeni özellik ise Speed Dial Extensions yani Opera uygulamalarının (hava durumu, resim toplayıcısı gibi) Speed Dial arayüzünde gösterilmesi.

Bu strateji Mozilla ve Google’ın benimsediği sık güncelleme aralığını aklımıza getiriyor. Anlaşılan Opera’dan artık daha sık yenilik haberleri duyacağız. Ancak Mozilla’da olduğu gibi Opera’nın da Chrome’u taklit ederken zorlandığı bir nokta olacak: Yeni sürümlerin beta testinin yapılması. Opera’nın pazar payının %2 civarında olduğunu düşünürsek yeterince beta kullanıcısı bulmakta zorlanan Mozilla’nın yanında Opera’nın çok daha zorlanması şaşırtıcı olmaz.

1 Yorum

Bir cevap yazın