OpenGL İş İstasyonları İçin Grafik Dinamoları

OpenGL İş İstasyonları İçin Grafik Dinamoları

Bu sene her şey değişti. Daha kısa bir zaman öncesine kadar, piyasadaki grafik kartlarının OpenGL türevlerinin piyasaya çıkması için üç ay civarında beklemek zorunda kalırdınız. Durgunluk zamanlarındaki düşük talep, görünüşe göre üreticiler arasında bir düşünce değişikliğine sebep olmuş.

Mesela, NVIDIA’nın Quadro FX 3000 kartlardak kullanılmak üzere geliştirdiği NV35GL OpenGL modeli, NV35 çekirdekli GeForce FX 5900 Ultra’nın piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra hazır oldu ve SIGGRAPH fuarına tam zamanında yetişti.

ATi de benzer şeklide davrandı.

OpenGL grafik piyasasında başarı sadece ürüne dayanmaz. Ana kriter güvenilirliktir. Profesyonel grafik ürünleri ile genel kullanıcı piyasasına yönelik modeller arasında sadece küçük değişikler olsa da, iş istasyonu alıcıları OpenGL bir karta genelde iki katı kadar bir para öderler. Temel fark geliştirilen sürücülerdedir.

Tüm bu gelişmeleri biraz şüpheli bulduk: NVIDIA ve ATi sürücü geliştirme sürelerini ciddi ölçüde düşürmeyi başardı mı, yoksa böyle bir durum söz konusu değil mi? Yani kartları THG laboratuarına teslim etmekle iş bitmiyor.

Bu testte ATi FireGL X2-256’sı ile NVIDIA Quadro FX 3000 ringe çıkacaklar. Bu üst sınıf ürünlerin yanı sıra, düşük fiyatlı kartlar olan Quadro FX 500 ve FireGL T2-128’i de testlere dahil ettik. X1 ve Z1 hala güncel. Bunları daha önce test etmiştik.

Bir cevap yazın