OpenGL: ATi FireGL X2-256t ve NVIDIA Quadro FX 1100

OpenGL: ATi FireGL X2-256t ve NVIDIA Quadro FX 1100

Çok eski günlerde satıcılar iş PC’leri satarak servet yaparlardı. On sene önce, yüksek görüntü başarımlı bir masaüstü almak isteseniz normal bir PC’ye verdiğiniz paranın 30 katını verirdiniz. Yüksek başarımlı bir çalışma istasyonu neredeyse lüks bir arabaya bedeldi. Beş sene önce alıcılar hala 5 katı fazla ücret ödüyorlardı. Ama bugün, satıcılar yüksek başarımlı bir çalışma istasyonunun bedelini normal bir PC’nin iki katına ayarlamaya çalışıyorlar.Bir çoklarının en fazla ödemek istediği güvenilir bir teknik servis desteği olan %50 indirimden ibaret.

Görüntü kartı piyasasındaki fiyat baskısı aynı zamanda etkili oldu. Mesela günümüzde ürün gelişiminin uç noktası olan kartlar sadece toplam alıcıların %1’ine hitap ediyor. OpenGL söz konusu olduğunda alıcıların çoğunluğu otomotiv tasarımcıları veya film üreticileri. Geçmişten farklı olarak, alıcıların büyük bir çoğunluğunun işini orta-başarıma sahip kartlar görüyor.

Günümüzde, OpenGL destekli görüntü veren tatmin edici başarımlı bir dizüstü alınabilir seviyelerde. Karşılaştırmamızda, Ati’nin FireGL X2-256t’sini, NVIDIA’nın Quadro FX 1100’ünü ve eski sürümleri olan X2-256’yı (“t” siz olan) ve FX 1000’i kullandık. Başarım özelliklerini de verdiğimiz test platformumuz HP Workstation xw4100 oldu.

Bir cevap yazın