Önümüzdeki Üç Sene İçerisinde BIOS’ların Yerini UEFI Alabilir

MSI, UEFI standartını bu senenin sonunda sunmaya başlayacak, diğer firmaların da MSI’ı takip etmesi bekleniyor.

BIOS’ların ölümü yakın mı? Evet, önümüzdeki bir kaç sene içerisinde yaşlı BIOS’ların yerini UEFI (universal extensible firmware interface) standartının aldığını göreceğiz.

MSI sözcüsü, ilk UEFI anakartların Intel Sandy Bridge yongasetleri kullanan anakartlarda kullanılacağını söylüyor; giriş seviyesinden, üst seviye anakartlara kadar.

Peki UEFI nedir ve BIOS standartına göre ne avantajları var? UEFI için yaşlı BIOS’ların daha modern hali diyebiliriz. Ayrıca UEFI ile birlikte BIOS standartında görülen bazı problemleri ortadan kalkacak.  Mesela; BIOS’ların 2 TB’dan büyük sabit diskleri tanıyamama sorunu, UEFI ile birlikte çözülmüş olacak.

uefi BIOS

MSI sözcüsü, “fakat UEFI’e geçiş o kadar da kolay olmayacak” diyor, çünkü geleneksel anakartlarda kullanılan ROM’lar yeterince büyük değil ve dolayısıyla anakartlarınızı UEFI’e güncelleştirmek pek mümkün olmayacak.

Tabi sadece MSI değil, diğer anakart üreticilerinin de UEFI standartına geçiş için hazırlık yaptığını biliyoruz.

4 Yorum

  1. phoenix

    80 li yıllardan bu yana biosların hep aynı standartlarda çıktığını görüyor uz artık değişim gerekli bence bunun için msı ilk adımı atmış olması diğer liderlerin işini kolaylaştıracağına benziyor.

Bir cevap yazın