OnLive Test Edildi, Görünüşe Göre Biraz Lag’li Olacak

OnLive’ı biliyorsunuz değil mi? Hani şu “video-streaming” ile çalışacak olan, oyunu kendi sunucularından oynatıp bize yalnızca oyunun görüntüsünü verecek olan oyun sistemi. Teoriye göre herhangi bir sorun yok, biz bir tuşa basıyoruz, o bir sürü güçlü PC’lerdem oluşan ana sunucuya gidiyor, sonra da görüntü olarak bize geri dönüyor. Ancak şu anda görüntü sıkıştırma teknolojileri bu derece üstün olmadığı için herkes bu konuya biraz septik yaklaşıyordu. Pek haksız oldukları söylenemez.

PC Perspective sitesinin bir editörü olan Ryan Shrout’un yaptığı testlere göre OnLive’da gecikme (lag) ve grafik sorunları olacak. Shrout’un denediği oyunlar arasında Burnout Paradise, Unreal Tournament 3 ve Tom Clancy’s HAWX var. Bu üç oyunu hem OnLive üzerinden hem de kendi PC’sinde test etmiş Shrout.

Sonuçlar biraz karışık. OnLive başlatılması kolay ve hemen oynatan bir sistem olsa da gerisi aynen konuya şüpheci yaklaşanların korktuğu gibi. Sistemde lag bulunuyor ve grafikler evdeki güçlü PC’nizden daha kötü (bu da sistemin videoyu gönderirken sıkıştırmasından kaynaklanıyormuş). Bu lag sorunu özellikle Unreal Tournament 3 gibi hızlı tepki verilmesi gereken oyunlarda bayağı bir göze batıyormuş ve bu oyunlar fare ve klavyeyle kesinlikle oynanamıyormuş. Gamepad’le ise bu sorunlar nispeten daha az göze batıyormuş.

Ancak şöyle bir durum da söz konusu ki, OnLive betayı deneyenler sunucudan 1000 mil (1.609,344 km) ötede olmaları gerekirken betayı deneyen arkadaş tam 2000 mil ötedeymiş ve bir arkadaşının hesabından girmiş. Dolayısıyla bu teste %100 doğru diyemeyiz ancak yine de sistemin geleceğin oyun sistemi olup olmayacağı konusunda bir fikir veriyor.

Bir cevap yazın