Önce PlayStation Network Şimdi De Sony Online Entertainment

Gerçekten garip olaylar oluyor.

PlayStation Network üzerindeki kara bulutlar henüz dağılmamışken Sony, sistemlerinde bir güvenlik ihlali daha belirlendiğini duyurdu. Söylenenlere göre ise bu ikinci bir saldırı değil.

Sony’nin DC Universe, Everquest, Star Wars: Galaxies, Free Realms ve Planetside gibi devasa online oyunları bünyesinde barındıran Sony Online Entertainment (SOE) hizmeti, bugün erken saatlerde sunucularını geçici olarak kapattığını açıklamış ve ortalıkta yeni bir güvenlik ihlali söylentileri dolanmaya başlamıştı.

IGN’in geçtiği habere göre ise Sony, yaptığı bir açıklamayla söylentileri doğrulamış. Bu da demek oluyor ki yaklaşık 24.6 milyon SOE hesabı; isim, doğum tarihi, yaş, cinsiyet, açık adres, e-posta adresi, telefon numarası, hesap ismi ve şifresiyle birlikte çalınmış olabilir.

SOE’den gelen açıklamanın özeti şu şekilde:

SOE sistemlerini inceleyen mühendisler ve güvenlik danışmanları tarafından ortaya çıkarılan bu bilgi gösteriyor ki yaklaşık 24.6 milyon SOE hesabı, 2007 yılı veritabanından kalma güncelliğini yitirmiş bazı bilgilerle birlikte çalınmış olabilir.

 

Bu eski veritabanından çalınmış olabileceğini düşündüğümüz bilgiler ABD dışından yaklaşık 12.700 kredi/ debit kartı numarası ve son kullanma tarihi (güvenlik kodu hariç) ile Avusturya, Almanya, Hollanda ve İspanya’da ikamet eden 10.700 müşterinin debit kart kayıtlarını içeriyor.

SOE yaşanan bu tatsız olayları telafi etmek adına sunucuların kapalı kaldığı her gün için müşterilerine geri ödeme yapacağını ve buna ilave olarak da 1 ay ücretsiz hizmet vereceğini açıklamış. Bununla birlikte DC Online ve Free Realms için de bazı güzel planların olduğundan belirtilmiş. Detayların ise önümüzdeki günlerde gelmesi bekleniyor.

SOE’den gelen açıklama güncel kredi kartı bilgilerinin farklı ve güvenli bir ortamda tutulduğunu ve bu yüzden ortada henüz güncel kredi kartı bilgilerinin çalınmış olabileceğiyle ilgili bir kanıt bulunmadığını belirtmiş olsa da; müşterilerini tedbiri elden bırakmamaları konusunda uyarmayı ihmal etmemiş. Kısacası SOE hesabı olan oyuncular, kredi kartlarını yakından takip etmeye ve kendilerinden e-posta veya telefon yoluyla kişisel bilgiler talep edenlere karşı uyanık olmaya başlasalar hiç fena olmaz.

Gelişmeleri takipteyiz.

3 Yorum

Bir cevap yazın