Ön İnceleme: Pentium 4 İçin ATi Radeon 9100IGP (RS300) Yongaseti

Ön İnceleme: Pentium 4 İçin ATi Radeon 9100IGP (RS300) Yongaseti

ATi artık listesindeki iki büyük kalemin yanına onay işareti atabilir: Hem masaüstü PC ve iş istasyonları, hem de notebooklar için yüksek performanslı grafik yongaları sunuyor. Sadece yongasetleri tarafında epey zayıf kaldı ve bu da insanın sabrını zorlamak için yeterli. Çünkü ATi sonuçta dört yıl önce ArtX’i satın alarak bu alanda gerekli bilgi birikimine sahip olmuştu. İlk adım olan S1-370 TL yongaseti, sadece küçük bir denemeydi. Dikkate değer ilk dönüm noktası, Athlon XP için IGP320, Pentium 4 içinse IGP340 yongasetlerinin çıkması oldu (her ikisinin de notebooklar için mobil versiyonu var), ama bunlar da piyasada genel kabul görmediler. THG bunları test etmiş, bu listede göreceğiniz gibi, en azından Kuzey Amerika’da bazı notebook üreticilerine bu yongasetlerini satarak çeşitli notebook modellerinde boy göstermeyi başardı.

Durum ne olursa olsun, ATi vazgeçmiş değil. Gecikmeli olarak çıkan Mobility Radeon 7000IGP’den sonra, şirket Radeon 9100IGP ve Mobility Radeon 9100IGP ile ciddi bir çıkış yapmak istiyor. Tam zamanı, çünkü rakibi NVIDIA bir süredir Athlon platformlarına yönelik nForce masaüstü yongaseti ile piyasada. Ayrıca Pentium III benzeri bir işlemci ile çalışan ve şimdiden milyonların ilgisini çeken Xbox için de yongaseti sağlıyorlar. NVIDIA’nın hala bir şey sunmadığı tek pazar, notebook yongasetleri pazarı gibi görünüyor.

Stratejik olarak, bir yongasetine yüksek performanslı grafik entegre etmek önemli. Sonuçta böylece güce aç notebook’ları, Kuzey Köprüsü+ayrı bir mobil grafik yongası ile üretilen çözümden daha etkişi olarak doyurmak mümkün.

THG, Radeon 9100IGP yongasetli ilk masaüstü anakartını test etti. Bu ön inceleme sürümünde AGP, PCI, ses, USB 2.0 ve LAN gibi pek çok özellik kapalı olsa da, R300 (Radeon 9000) tabanlı bütünleşik 3D grafik çalışıyordu.

Detayları İle 9100IGP Anakart

Halihazırda, ATi sadece bir referans tasarımına sahip. Ancak, Sapphire Technology şimdiden ilk 9100IGP anakartları için model isimlerini duyurdu. ATX modelinin ismi “9100-AA27”, MicroATX modelinin ismi ise “9100-MA26.” Asus gibi diğer üreticiler ise şu anda bu bilgiyi kendilerine saklıyorlar.

 ATi Radeon 9100IGP yongasetli, (yarım tamamlanmış) anakart.

ATi Radeon 9100IGP yongasetli, (yarım tamamlanmış) anakart.

Kuzey Köprüsü ve Güney Köprüsü özel bir A-Link protokolü ile haberleşiyorlar. Saat hızı 66 MHz ve 254 MB/sn’lik bir bantgenişliği sunuyor. Ancak maksimum FSB hızının ne olacağı henüz belli değil. Teknik açıdan, ATi’nin ön inceleme modeli sadece FSB 533 ile çalışıyor. Çift kanal bellek arabiriminin bantgenişliği teorik olarak 5.96 GB/sn seviyesinde (2 x 64-bit, 200-MHz saat hızı). Kuzey Köprüsü’nün bütünleşik grafik çekirdeği sistem belleğini kullanıyor (mask. 128 MB). ATi’nin diğer mobil grafik yongalarının kendi grafik bellekleri vardı.

Bir cevap yazın