Ön İnceleme: Mobility Radeon 9600

Mobility Radeon 9600 Neler Getiriyor?

THG yazarları Lars Weinand ve Harald Thon Mobil Grafik – Taşınabilirde DX9 başlıklı yazılarında Mobility Radeon 9600’ın detaylarına zaten değindikleri için, detay bilgiler için bu yazıya bakmanızı öneririz.

Mobility Radeon 9600’nın en büyük özelliği saat hızı. Bu çekirdek hızı 300 MHz’in üzerine çıkabilen ilk mobil GPU. Mobility Radeon 9600’ün, Mobility Radeon 9000 ile hemen hemen aynı (veya daha az) gücü tüketmesine rağmen ondan neredeyse iki kat daha yüksek performans sunduğunu düşünürseniz bu çok etkileyici. Tabii notebook üreticileri tarafından zaten belirlenmiş termal kurallara da uyması gerekiyor.

Mobility Radeon 9600'ün çekirdeği.

Mobility Radeon 9600’ün çekirdeği.

Mobility Radeon 9600 çekirdeği .13 mikron teknolojisiyle üretildi. Mobile pazara yönelik yeni bir tasarım olmakla birlikte, kökleri masaüstü Radeon 9600 ile mobil Mobility Radeon 9000 GPU’ların bir bileşimine dayanıyor. ATi, Mobility Radeon 9600’e gerçek değerini bu teknoloji çaprazlamasının verdiğini düşünüyor.

Mobility Radeon 9600, DX9 standartları ile tamamen uyumlu bir kayar nokta hassaslığı sunuyor. Ayrıca, dört render motoru, çift vertex motoru, piksel başına 16 doku ünitesi ve her saat döngüsünde 12 shader işlem becerisi bulunuyor. Yani 9600’ün masaüstü versiyonundan farklı değil. Mobil bir çözüm için mümkün olan en yüksek bantgenişliğini sunabilmek için Mobility Radeon 9600’da GDDR2-M bellek kullanılmış.

Mobility Radeon 9600 ile gelen yeni PowerPlay 4 teknolojisini deneme şansı bulamadık. Yeni PowerPlay 4 teknolojilerinin en ilginç yanı, ATi Overdrive adlı dinamik saat hızı değiştirme teknolojisi ve bu teknoloji ATi’nin Power-On-Demand teknolojisi ile birlikte çalışıyor. ATi, daha fazla enerji tasarrufu sağlamak için, “Hyper-Aggressive” adlı bir saat düzenleme tekniği de kullandığını söylüyor.

Kuşkusuz teknoloji etkileyici ancak her zaman olduğu gibi işe yarayıp yaramadığını ancak test ederek görebiliriz. O halde testlere geçelim.

Bir cevap yazın