Ön İnceleme: Mobility Radeon 9600

Intro

Masaüstü dünyasında DirectX 9 destekli grafik teknolojisi standart hale gelmeye başlarken, bu teknolojinin mobil pazara da girmesi an meselesiydi. Ancak bu teknolojiyi mobil pazara sunarak araya kapamak isteyenlerin karşısında çeşitli güçlükler vardı. Günümüzde notebook’ların uyması gereken termal gereklilikler ve güç gereklilikleri çok katı ve bu işe soyunan mühendislik ekiplerine zorlu engeller oluşturuyor.

CeBIT’de, ATi yeni Mobility Radeon 9600’u duyurmuştu ve bu mobil dünyaya DirectX 9 becerileri getiren ilk girişimdi. Mobil Grafik – Taşınabilirde DX9 başlıklı yazımızda ATi ve NVIDIA’nın birbirlerini mobil PC’ler cephesinin dışına atmak için neler yaptığına değinmiştik. Yeni Nvidia GeForceFX Go 5600’ü test etme şansı bulamasak da, kısa süre önce yeni Mobility Radeon 9600’a ilk elden bakma fırsatı bulduk.

Mobil dünyada sürekli büyümenin ATi ile NVIDIA arasındaki rekabeti de kızıştırdığı açık. ATi notebook üreticilerinin modellerinin çoğunda yerini alarak ilk sıraya geçmiş durumda ancak NVIDIA da ATi’yi yerinden etmek için çalışmaktan vazgeçmiyor.

Pek çok kullanıcı mobil bir cihazda DX9 GPU’nun gücüne ne ihtiyaç olacağını sorgulasa da, yeni Windows sürümünün çıkışı ham grafik işlem gücüne olan ihtiyacı kesinlikle yükseltecek. Halihazırda bu DX9 destekli mobil GPU’lara yönelik uygulamalar “mobil oyun meraklılarını” hedef alıyor ancak günümüz notebooklarında genelde sık sık ihmal edilen grafik becerileri ile ilgilenenler sadece bu kesim değil.

Bir cevap yazın