OMG, FYI, LOL ve ♥ Kısaltmaları Oxford Sözlüğünde Yerini Aldı

İngilizcenin en garip kısaltmaları bunlar olsa gerek.

Oxford İngilizce SözlüğüDil, en kaba tabiriyle duygu ve düşüncelerimizi karşı tarafa aktarmak için kullandığımız bir anlatım aracıdır. Bir dil ne kadar kapsamlı ve geniş kelime yelpazesine sahipse, kendimizi o denli daha iyi ifade edebiliriz. Bu anlamda baktığımız zaman dil, yaşayan bir canlı gibidir; sürekli yeni kelimeler ve anlatımlar ile genişler ve sürekli dönüşüme uğrar; eski kelimeler unutulur, yeni kelimeler türer.

Kuşkusuz bir dilin gelişmesi için halkın katkısı da çok önemlidir. Hatta buna sadece yazı dilinde kullanılan kısaltmaları da dahil edebiliriz. İşte İngilizce’ye yeni eklenen kelimeler, bir dilin nasıl genişlediğini gösteriyor bizlere.

Dünyaca ünlü Oxford İngilizce Sözlüğü Mart 2011 güncellemesinde OMG, FYI, LOL ve ♥ kısaltmalarını da sözlüğüne ekledi. Tıpkı sıfırdan ortaya çıkan ve oyuncular arasında sıkça kullanılan “noob” kelimesi gibi.

Beğenin ya da beğenmeyin Türk halkının yıllardır kullandığı kelimeleri Arapça, Farsça kökenli diye değiştirmek isteyenlere duyrulur.

5 Yorum

 1. LORDTEK

  Bizimkiler dilimizde olmayan anlamlara karşılık bulalım demek yerine mevcut kelimeleri dilimizde çıkarmaya çalıştılar. İngilizce’nin babası yoktur ama adamlar şu kelimeler Türkçe’den gelmiştir dolayısı ile çıkaralım demiyor, yeni anlamlara nasıl yeni karşılıklar ekleriz diyor. Mantık farklı abi…

  • Ziyaretçi

   İngilizce, Cermen kökenli bir dildir. Kavimler Göçüyle yer değiştirmiş Cermen kavimlerinin Britanya Adalarında yaşayan Keltleri sürerek bu adalara getirdikleri dildir. Adını adaya yerleşen ve Saksonlarla karışan Angluslardan almıştır. Bu kavimler dillerine “Anglik” demişlerdir. Cermen kavimleri tarafından Britanya Adaları’nda kullanılmasına dayandırılarak, filologlar tarafından kaynağının Almanca olduğu savunulmaktadır.

   Boş boş konuşma bence…

   • LORDTEK

    Okuduğunu anlamayan, Copy&Paste’çi zihniyete örnek olmuşsun.
    Copy&Paste yaptığın http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0ngilizce adresininde diller seçeneği var ve elbette en ayrıntılı içerik English yazan bağlantıda bulunmakta. Oraya tıkılıyorsun ve aşağı doğru iniyorsun. Sonra kelime kökenleri bölümüne ulaştığında İngilizce dilinin birçok dilin etkisiyle şekillendiğini görüyorsun.
    Sana da hak vermek lazım “şu kelimeler de Türkçeden gelmiş” gibi bi ifade görünce “nasıl olur? Türkçe’den İngilizceye geçmiş kelime mi?” diye afallamış olabilirsin. Önce kendi kültürünü iyi tanıman lazım.

   • Ziyaretçi

    İngilizce biliyon yani aferim.
    İngilizce de kapak olmak deyiminin tercümesi nedir.

Bir cevap yazın