Okurlardan Sizlere: PC’nizi Nasıl TV’ye Dönüştürürsünüz

Bir PC Nasıl TV’ye Dönüştürülür? – Devam

SS51G’in maliyeti, PriceGrabber fiyatları baz alındığında en az 300$’ı buluyor. Dilerseniz bunun yerine Chieftec Flex-Net’i seçerek 41$, veya Asus P4B533-VM’yi seçerek 113$’lık maliyet tasarrufu yapabilirsiniz. Fakat bu durumda bir de düşük seviye AGP ekran kartı bulmanız gerekir ki, bu da şu aralar kolay bulunabilen bir şey değil. Bunların yerine kendi sisteminizi kurma yolunu da seçebilirsiniz; tabii konu üzerine yeterli bilginiz varsa ve ev ödevinizi iyi çalıştıysanız. Eğer bu yolu izlemeye karar verirseniz, toplayacağınız sistemde yer alacak AGP/PCI yuvalarına dair standartların ve genişleme olanaklarının ihtiyaçlarınıza uygun olmasına dikkat edin. Ayrıca çok yakın zamanda piyasa USB 2.0 cihazlarla dolup taşacağından dolayı, toplayacağınız sistemde birkaç tane USB 2.0 yuvasının olmasında da fayda var.

 SS51G'in önden ve arkadan görünümü.

SS51G’in önden ve arkadan görünümü.

Burada SS51G kasası çıplak (barebone) halinde görülüyor. Oturma odanız için yeterince şık duruyor mu? Bunu ilk önce eşinize sormakta fayda var, zira kimse böyle güzel görünen bir kasaya sonunda gidip bir dolabın içine girecekse bu kadar para ödemek istemez.

Bir PCI yuvası, AGP yuvası, Firewire, USB 2.0, SPDIF giriş/ çıkışına sahip 5.1 kanal ses ve 100Mbit LAN benim ihtiyaçlarımı karşılamak için yeterliydi. Ayrıca alternatiflerine oranla görüntüsü gayet hoş.

Chieftech Flex-Net ve In-Win'in sunduğu alternatifler. Bunlar diğer kasa seçeneklerimizdi ve kız arkadaşımın bunları gördüğü andaki ilk tepkisi "Hayır!" diye bağırmak oldu.

Chieftech Flex-Net ve In-Win’in sunduğu alternatifler. Bunlar diğer kasa seçeneklerimizdi ve kız arkadaşımın bunları gördüğü andaki ilk tepkisi “Hayır!” diye bağırmak oldu.

Sonunda kasayla anakartı seçmeyi başarmıştım ve sıra diğer parçalara gelmişti. Şimdiki soru, kuracağım sistemde hangi işlemciyi tercih etmem gerektiğiydi. Seçeceğim işlemci oyun oynamama yetecek kadar güçlü olmalıydı, ama elimdeki paranın büyük bir kısmını da gidip işlemciye yatırmaya niyetim yoktu. Ayrıca sistemin mümkün olduğunca sessiz olmasını istediğimden dolayı, aşırı ısınan bir işlemciyi soğutmak için körük gibi hava üfleyen fanların gürültüsünü hiç çekemezdim. Hatta bunun için işlemciyi 533Mhz FSB veriyolunu kullanarak “underclock” etmeye bile razıydım. Seçeneklerim arasında yer alan 0.18 Mikron teknolojisiyle üretilmiş Celeron işlemcilerin fiyatı ucuzdu ve 1.8Ghz hızında çalışan bir Celeron, toplam 66.1Watt ısı yayıyordu (Aslında 0.13 mikron teknolojisine sahip 2Ghz Celeron’u da seçeneklere dahil etmeliydim, ama maalesef bu işlemci benim sistemi kurmakta olduğum zamana yetişmemişti). 2.26GHz hızındaki 533Mhz veriyoluna sahip olan P4 işlemci ise sadece 56.0Watt ısı yayıyordu, ve ben de bunun daha az ısınma anlamına geleceğini düşünüp P4’ü seçmeye karar verdim. Alacağım işlemciyi underclock etme ihtimalimin de olduğunu hesaba katarak, sonunda bana göre fiyat/performans oranı gayet makul olan 533Mhz FSB veriyoluna sahip 2.4Ghz SL67Z işlemciyi tercih ettim.

Bir cevap yazın