Okurlardan Sizlere: Isınma Problemleri Ve Çözüm Yolları

Termal Macun

Termal macun ısıyı oldukça iyi ileten ve yalıtkan bir kimyasal maddedir. Soğutma gibi bir etkisi olmayıp etkisini ısı iletimini artırarak soğutma verimini artırma anlamında göstermektedir.

Hafif yapışkanımsı özelliğe sahip olan ve tutkala benzer beyaz renkli bir maddedir. Bir diğer türü olan gümüş, alüminyum vb bileşenli iletken macunlar gri renklidir. İletken macunlar diğerine nazaran oldukça pahalıdır. Isı iletimi çok daha iyi olmasına rağmen iletken oldukları için çok dikkatli sürülmelidirler. İletken macunların işlemci üzerine taşırılması durumunda işlemci kısa devre olarak zarar dahi görebilir.

İşlemci üzerindeki ısıyı dağıtmak için kullandığımızı soğutucu ve fan ikilisi görevini söyle yapar: Soğutucu işlemciye temas ettiği yüzey boyunca ısıyı emerek sahip olduğu soğutma kanatlarında yayar ve bu ısıyı da en üstteki fan gidermeye çalışır. Bu noktada soğutucu işlemci çekirdeğindeki ısıyı ne kadar verimli alabilirse soğutma da o kadar iyi gerçekleşir. Termal macunun etkisi de burada ortaya çıkar. Soğutucu yüzeyi ile işlemci çekirdeği arasındaki ufak hava boşlukları ve pürüzler verimli iletimi engeller ve ancak termal macun bu boşlukları doldurarak ısı iletim oranını artırabilir. Termal macun mümkün derece az ve ince sürülmelidir. Fazla sürülmesi halinde soğutma bakımından olumsuz bir etki yaratabilir.

Kendinden termal macuna sahip bakır-alüminyum bileşenli bir soğutucu tabanı.

Kendinden termal macuna sahip bakır-alüminyum bileşenli bir soğutucu tabanı.

İşlemciden sonra en çok ısı yaratan ve aktif soğutmaya ihtiyacı olan donanım türü ise ekran kartlarıdır. Bazı ekran kartları sadece soğutucu ile üzerindeki ısıyı dağıtabilmesine rağmen özellikle yeni modellerde soğutucu ile birlikte fan bulunması da gerekmektedir. Bu tip güncel ekran kartlarındaki grafik işlemcileri bazı durumlarda bilgisayarımızın işlemcisinden bile daha fazla sayıda transistöre sahip olmakta ve bu nedenle G.P.U. (Grafik İşleme Ünitesi) olarak adlandırılmaktadırlar.

Bu ekran kartında işlemci ve bellekleri ancak iki adet fan soğutabilmekte.

Bu ekran kartında işlemci ve bellekleri ancak iki adet fan soğutabilmekte.

Mümkünse AGP tipteki ekran kartlarının yanlarındaki kart yuvalarını boş bırakmaya özen gösterin yada bu yuvalarda modem ve ağ kartı gibi kısa boylu kartları tercih edin.

Bir cevap yazın