Okurlardan Sizlere: Isınma Problemleri Ve Çözüm Yolları

Okur Kılavuzu kategorisindeki yazılar, THG okuyucuları tarafından gönderilmektedir ve bu yazılara bizim tarafımızdan basit seviye düzeltmelerin dışında herhangi bir müdahalede bulunulmamaktadır. Okurlarımız, bu kategorideki yazıları tamamen kendi başlarından geçen tecrübelere dayanarak hazırlamakta ve bu esnada THG’den herhangi bir şekilde editöryal yardım alınmamaktadırlar. Sizlerden de iyi veya kötü, mükemmel veya vasat her türlü kişisel tecrübenize dair yazılarınızı bekliyoruz.

Eğer siz de kendi tecrübelerinizi bizimle ve okuyucularımızla paylaşmak istiyorsanız, hangi konuda yazmak istediğinize dair kısa açıklamalar içeren bir e-posta mesajını volkan@tomshardware.com.tr adresine göndermeniz yeterli. Yazacağınız konu kendi hazırladığınız özel amaçlı bir modifikasyon olabilir, sisteminizden daha yüksek verim almak için uyguladığınız ipuçları olabilir, veya özel bir amaç için özel olarak tasarlanmış sistemlerin nasıl oluşturulacağıyla ilgili deneyimleriniz olabilir. Kısacası seçim size kalmış.

Bu konuda daha somut bir fikre sahip olmak için sitemizde daha önce yayınlanan okur kılavuzu yazılarına göz atabilirsiniz :


Okurdan Okurlara: VHS Kasetler ve 8 mm filmler DVD’ye Nasıl Çevrilir

Okurdan Okurlara: Stabil Bir Sistem Nasıl Kurulur?

Okurlardan Sizlere: PC’nizi Nasıl TV’ye Dönüştürürsünüz

Sözün özü, söyleyecek veya anlatacak özel bir şeyleri olan herkesin yazılarını bekliyoruz.

Yazan: gy@gorkemyildirim.com

Bilgisayar sistemlerinin performansı yükseldikçe; işlemci, sabit disk ve ekran kartı gibi parçaların güç gereksinimleri de giderek artmaktadır. Güç gereksinimlerinin artması, doğal olarak bu parçaların daha fazla ısınmasına neden olmaktadır. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde, sınır ısı değerleri aşılabilir ve kalıcı hasarlar oluşabilir.

Sistem Bilgilerini Nasıl Elde Edebiliriz?

Eğer sisteminiz 2-3 yıllık bir geçmişe sahipse ve sisteminizi overclock etmediyseniz, ısınma ile ilgili büyük bir probleminiz olmaması gerekir. Zaten eski ana kartların pek çoğunda bu tip bir önlem alma ihtiyacı da yoktu. Sadece Abit gibi bazı overclock alanında iddialı üreticiler bu tip özelliklere sahip ana kartlar üretmeye başlamışlardı. Sisteminizde güncel bir anakarta sahip iseniz, ilgili voltaj fan ve sıcaklık değerlerini hem BIOS menüsünden hem de Windows ortamından takip edebilirsiniz. Bugün neredeyse her ana kart üreticisi kendine has isimler altında bu tip küçük Windows tabanlı yazılımları hazırlamaktadır. Bu yazılımı ana kartınızla birlikte verilen sürücü CD sinden bulabilirsiniz. Oldukça faydalı olan bu tip bir programı gözünüzden kaçmış ise kurmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede siz farkında olmasanız bile sistemle ilgili kritik bir durum olduğunda yazılım bunu size bildirecektir.

Eğer ana kartınızla beraber gelen CD de böyle bir yazılım mevcut değilse bu takdirde “Mainboard Monitor” adlı programı yada benzeri programları deneyebilirsiniz. Bu programlar ana kartınızın özelliklerini inceleyerek elde edebildiği donanımsal bilgileri size sunabilme yeteneğine sahiptirler. Bazı durumlarda programdan alınan değerler pek gerçekçi olmamakla birlikte ilgili Web sitesine giderek gerekli yama ve eklentiler sayesinde siz de gerçekçi sonuçlar elde edebilirsiniz.

MSI ana kartlar için kullanılan PC Alert programının son sürümü.

MSI ana kartlar için kullanılan PC Alert programının son sürümü.

Sorunun Kaynakları

Sistem genelinde en yüksek ısı kaynağı işlemcilerdir. Özellikle artan frekans hızlarıyla birlikte işlemcilerin oluşturduğu çalışma ısıları da yükselmektedir. Kullanıcı olarak bizim yapabileceğimiz işlemcilerin kutulu versiyonlarını tercih etmek yada işlemci üreticilerinin önermiş olduğu fan ve soğutucuları kullanmaktır. Şu anda piyasadaki Intel işlemcileri orijinal fanlarıyla bulunabilmesine rağmen AMD işlemcileri uzunca bir süredir ülkemize “tray version” olarak tabir edilen plastik tepsilerle getirilmekte idi. Bu durumda piyasada yaygın olarak bulunan ve AMD firması tarafından önerilmekte olan Cooler Master fanları tercih ediliyordu. Ancak, firmanın Türkiye yetkilileri bundan böyle kutulu versiyonların da az bir ücret farkı ile bulunabileceğini belirtmekteler. Kutulu versiyonlar işlemci ile birlikte orijinal fan ve soğutucuyu da içermekte.

Celeron 1300 ile Duron 1200 arasındaki en belirgin fark çekirdek boyutları.

Celeron 1300 ile Duron 1200 arasındaki en belirgin fark çekirdek boyutları.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi AMD işlemcilerin en büyük dezavantajı işlemci çekirdeğinin küçük olması sonucu işlemci ısısının uzaklaştırılmasının daha güç gerçekleşmesi. Bu nedenle AMD işlemcileri ile birlikte kaliteli fan ve soğutucular kullanmak şart. Ayrıca montaj sırasında işlemci çekirdeğini ezmemek için de oldukça dikkatli davranmak gerekiyor. Ek olarak her iki işlemci içinde montaj sırasında termal macun kullanımı unutulmaması gereken bir nokta.

Bir cevap yazın