Okurdan Okurlara: VHS Kasetler ve 8 mm filmler DVD’ye Nasıl Çevrilir

DVD Yazıcı

Bir seneyi aşkın süredir Pioneer DVR-A03 kullanan bir arkadaşımla yaptığım görüşme sonucu, Pioneer’ın en son sürücüsünü almaya karar verdim; DVR-A04, 2X DVD-R/-RW. Neden? Ucuzdu, geriye doğru uyumluluk için bir DVD+R/+RW’den daha fazla garanti sağlıyordu, hataları büyük ihtimalle giderilmişti ve daha iyi yazılım/sürücü desteği sağlıyordu.

İstediğim DVD sürücüsünü seçmiştim; şimdi bu sürücüyü destekleyecek bir sisteme ihtiyacım vardı. DVD sürücü 2.7 MB/s lik sabit bir veri aktarım oranına sahipti; bu ilk bakışta çok da yüksek görülmeyebilir. Fakat 4.7 GB’lık bir yazım operasyonunda bu oranı sabit tutabilmek sadece yavaş bir sistem (örneğin ATA-33 arayüzünü kullanan ve 1 GHz’den düşük bir işlemci) için gerçekten zor olabilirdi. Pioneer DVR-A04, 2 MB’lık bir buffer’a sahip ve bu çoğu sistemde yanmaları engellemeye yeter. Tabii yine de, en hızlı sistemi istiyordum.

Büyük Kapasiteli, Hızlı Sabit Disk

Bir sonraki baktığım şey sabit disk oldu. 8 MB’lık tampon belleğe sahip 120 GB’lık Western Digital hakkında birkaç iyi inceleme okumuştum. ATA-100 arayüzüne, 7200 RPM’lik bir dönüş hızına ve 9 ms arama süresine sahipti. İyi bir seçim gibi gözüküyordu. Fakat ATA-133 ya da Seri ATA’ya ne demeli? ATA 133’ü sunan tek üretici Maxtor. 4G160J8 modeli, 5400 RPM dönüş hızında ve 9.6 ms arama süresine sahip 160 GB’lık bir disk sürücü. Diğer taraftan, Seri ATA henüz piyasaya sürülmedi ve benim büyük kapasiteli, hızlı bir diske şu an ihtiyacım var. Veri transferi bakımından, gerçek hayatta, Western Digital ve Maxtor’un arasındaki farkın ne olduğunu gerçekten merak ettim. Maxtor 4G160J8, arayüzü sayesinde saniyede 133 MB aktarabilmesine rağmen, okuma veya yazma sırasında transfer hızı sadece 43.4 MB/sn. Diğer taraftan, Western Digital 100 MB/sn’lik bir arabirime karşın 65.625 MB/sn transfer hızına sahip. Western Digital’in 8 MB’lık buffer’ına karşılık Maxtor’un sadece 2 MB’lık bir buffer’ı var.

Maxtor diski seçtim çünkü daha büyük kapasiteliydi. Üstelik iki tane aldım çünkü video kliplerimi depolamak için çok miktarda alan istiyordum. (Kararımı verdikten bir hafta sonra Western Digital ATA-100 arabirimli 7200 RPM dönüş hızında 180 GB’lık bir disk piyasaya sundu. Kahretsin! Kıl payı kaçırmıştım! Fakat bu bilgisayar dünyasında her zaman olan şey değil midir?)

Video Yakalama/ Düzenleme Araçları

Dell Computer, Dazzle Dijital Video Creator’u sunuyordu; peki piyasada başka ne vardı? Pinnacle Systems’in de Studio Deluxe’ü vardı. İki arkadaşım Pinnacle Systems’i kullanıyordu ve kolay kullanımı ve uygun fiyatı nedeni ile bu ürünü övdüler. Uzun bir süredir Pinnacle Systems hakkında iyi şeyler duyuyordum, bu yüzden Studio Deluxe’ü almaya karar verdim, çünkü hem analog hem dijital video yakalama ve düzenleme işlerinin üstesinden gelebiliyordu. Düzenleme kısmı, videolarınızı belirli bir sıraya koymanıza, video projenize başlıklar ve sahne geçişleri koymanıza imkan veriyor. Ayrıca kaset ya da AVI, MPEG1 ya da akışkan format halinde çıktı almanıza olanak tanıyor.

Bir cevap yazın