Okurdan Okurlara: VHS Kasetler ve 8 mm filmler DVD’ye Nasıl Çevrilir

Sistemin Testi

6 Ağustos 2002, Salı

8:40 – Pinnacle Studio kullanım kılavuzunu okudum. İlk başta 280+ sayfalık kılavuz biraz gözümü korkuttu, fakat ilk 50 sayfayı okuduktan sonra, kendimi biraz video görüntüsü yakalamaya ve hatta düzenlemeye hazır hissettim. Küçük kasetler üzerine iki saatlik Hi8 analog video kaydedebilen Sony Handycam’imi aldım. Bu kameranın yan tarafında S-video ve video/audio jakları bulunuyordu. Camcorder’a taktığım S-video ve audio kablolarını Pinnacle BlueBox’a taktım.

Video Yakalama ve Düzenleme

10:00 – Dijital ortama aktarmak istediğim oniki adet Hi8 video kasedim vardı. İlkini aldım ve üzerine kayıtlı video miktarını ölçtüm. Bu kamerada, teybi sona kadar hızla sardırabiliyor, sayacı sıfırlayabiliyor ve teybi geri sarabiliyorsunuz. Geri sardırdıktan sonra sayaç toplam kayıtlı süreyi negatif bir sayı olarak gösteriyor. Daha sonra, teyp oynatıldıkça, sayaç sıfıra doğru ilerliyor.

10:10 – Pinnacle System programını başlattım ve ‘yakalama’ modunu seçtim. Yakalama penceresi C: sürücüsünde 65 dakikalık video yakalama görüntüsüne denk gelen 15 GB boş alanım olduğunu bildirdi. “Settings” düğmesine tıkladım ve video depolama sürücüsünü C:’den E:’ye değiştirdim. Pinnacle, yakalama kalitesini (iyi, daha iyi, en iyi ya da özel) seçmenize izin veriyor ve sonra boş disk alanına bakarak toplam depolama süresini bildiriyor. 305.33 GB boş disk alanım vardı, ki bu seçtiğim video yakalama kalitesine göre bana 21 ½ saatlik video depolama olanağı veriyordu.

Yakalama ekranının “Ayarlar” menüsü ayrıca disk sürücüsünün okuma/yazma hızını test etme imkanı veriyordu. Boot diskim MPG3204AH model 20 GB’lık bir Fujitsu, ve ATA-33/66/100 (Ultra mod 5’de saniyede 100 MB) arabirimini destekliyor, ki Pinnacle Sistem yazılımına göre 36.4 MB/sn okuma ve 30.6 MB/sn yazma oranına sahipti. Diğer taraftan, RAID0 olarak ATA-133 arabirimine tek bir 305.33 GB’lık sürücü olarak bağladığımda 54.2 MB/sn okuma oranına ve 53.7 MB/sn yazma oranına sahip oldu.

10:20 – Camcorder, teybe kayıtlı bir saat beş dakikalık video olduğunu bildiriyordu. Camcorder’da ‘Play’ düğmesine ve Pinnacle Yakalama Ekranında ‘Yakalamayı Başlat’ düğmesine basarak yakalama işlemini başlattım. Bir saat beş dakika sonra, Pinnacle analog videomu 44 sahneden oluşan dijital videoya çevirmişti. Pinnacle sahne geçişlerini belirlemek için birtakım numaralar kullanıyor. Bir video kaydını “sahnelere” bölüyor ve bunları küçük fotoğraflar halinde gösteriyor, her resim o sahnenin ilk karesini gösteriyor. Bu sahneler bir “albüm”e konuyor ve ekranın üst kısmında zaman indeksli bir sırada gösteriliyor. 44 sahnenin her biri, yanlarında sahnenin uzunluğu ve sahne numarası olan, bir albümdeki fotoğraf gibi görünüyordu.

11:25 – Artık üzerinde düzenleme ve oynamalar yapmak için ilk sayısal videoma sahibim. Pinnacle programını yakalama modundan ‘edit’ moduna geçirdim. Sahneleri albümden, üç sıra boş film şeridi gibi görünen ‘film penceresi’ ne “sürükle-bırak” metodu ile kopyaladım. Her film şeridi dokuz kare içeriyordu. (Bkz. aşağıdaki fotoğraf.)

Pinnacle System ekran görüntüsü.

Pinnacle System ekran görüntüsü.

Videoma bir başlık, birkaç geçiş ve bir anlatım sesi ekledim ve projemi kaydettim.

Studio Deluxe’ü düzenleme modundan ‘film oluşturma’ moduna geçirdim. 5 dakika 13 saniyelik videomu MPEG1 formatında kaydetmeyi seçtim. Studio Deluxe, RealVideo, VideoCD, Çokluortam, VHS, SVCD, DVD ve özel seçeneklerini de içeren sekiz farklı hazır format sunuyordu. Aşağıdaki tablo Pinnacle’ın sunduğu ayarları, boyutları ve seçenekleri gösteriyor.


Video Modu Çözünürlük Ses Transfer Hızı Okuma Hızı Dosya Boyutu
Teyp 720×480 48 KB/sn IEEE-1394 65 MB
AVI 720×480 48 KB/sn 3745 KB/sn 1.2 GB
MPEG 352×240 44.1 KB/sn 2400 KB/sn 99.7 MB
RealVideo 320×240 listelenmemiş 512 KB/sn 53 MB
Windows Medya 640×480 44.1 KB/sn 1500 KB/sn 56.8 MB

Pinnacle, videonuzu kaydetmek için geniş bir format seçeneği sunuyor. Bir kere kaydettikten sonra, yapacağınız tek şey bunu bir CD’ye ya da DVD’ye koymak.

Bir Veri CD’si ve Bir DVD Film Oluşturmak

Filmleri bir CD veya bir DVD üzerine kaydetmenin birkaç yolu var.

1. Eğer film dosyası 700 MB’tan az ise, normal bir veri diski yaratabilir ve filmi disk üzerine normal bir bilgisayar dosyasıymış gibi kopyalayabilirsiniz. Bu şekilde diski alan kişinin, filmi kendi CD/DVD’si üzerinde (yeterince hızlı ise) oynatma seçeneği olacaktır. Eğer sürücünün hızı yeterli olmazsa, o zaman kullanıcı atlamalar veya duraklamalar olmadan filmi izlemek için dosyayı kendi sabit diskine kopyalamalıdır. (Doğal olarak, 700 MB’dan büyük dosyalar sadece DVD’ye yazılabilir, tabii filmi parçalara bölmek istemiyorsanız.) Pioneer sürücü ile gelen Veritas’ın “RecordNow” programı ile verilerinizi CD-R/RW veya DVD-R/RW’ye kopyalayabilirsiniz.

2. Bir filmi CD’ye ya da DVD’ye koymanın bir diğer yolu ise onu bir Video CD (VCD), bir SüperVCD (SVCD) ya da DVD filmi formatında kaydetmektir.

Pinnacle System Studio Deluxe, CD ya da DVD yapmak için gerekli işlevlere sahip değil. Bu işler için diğer programı, yani Pinnacle Express’i kullanmanız gerek. Pinnacle Express, DV filmi dopğrudan DV kameranızdan almanıza ve gerekirse bazı minik düzenlemelerden sonra bir CD ya da DVD yapmanıza (pardon, kodlamanıza, derlemenize ve yazmanıza) izin veriyor. Pinnacle Express ayrıca Windows Medya dosyalarını (AVI) alıp kodlayıp, derleyip bir CD ya da DVD üzerine yazabiliyor.

15:30- İlk videomu düzenlemeyi bitirdim. Başlıklar, geçişler, seslendirme ve arka plan müziği ekledim. Video 30 dakika uzunluğunda oldu. Şimdi CD’ye kopyalamak için MPEG1 dosyası olarak kaydetmeye hazırdım. Studio Deluxe’ü ‘Film Oluşturma’ moduna geçirdim. Studio Deluxe MPEG dosyasının boyutunun 558 MB olacağını bildirdi. Filmi MPEG formatına dönüştürmek ve diske kaydetmek, Studio Deluxe’ün 20 dakikasını aldı. Fakat dosya boyutu 581 MB olmuştu! CD’ye koymak istediğim 163 MB’lık başka veriler de olduğundan, bu boyut çok büyüktü.

16:10 – Projemden üç dakikalık bir sahneyi sildim ve tekrar renderladım. 26 dakika 40 saniyelik videonun renderlama işlemi 18 dakika tuttu ve 520 MB boyutunda bir MPEG dosyası oluşturdu. MPEG video dosyasını, bir CD’ye yakmak üzere hazırladığım bir klasöre taşıdım. Klasörün toplam boyutu 685 MB oldu.

16:30- Pioneer sürücü ile birlikte gelen “RecordNow” programını çalıştırdım ve 80 dakikalık/700 MB bir CD-R’ı DVD sürücüye taktım. Programın sihirbazını kullanarak üç kolay adımda bir veri CD’si hazırladım. 685 MB veriyi CD’ye yazdırmak 10 dakika 45 saniye; yazılanları doğrulatmak ise 6 dakika 30 saniye sürdü. CD’yi başka iki bilgisayarda denedim ve problemsiz çalıştı. Veri dosyalarına erişebiliyordum (birkaç Word dokümanı) ve diske yerleştirdiğim fotoğrafları problemsiz bir şekilde görüntülüyebiliyordum. MPEG dosyalarını da doğrudan disk üzerinden çalıştırabiliyordum. Diğer iki bilgisayar da DVD sürücüsüne sahipti bu yüzden normal CD sürücülerden daha yüksek okuma hızlarına sahiptiler.

Ek bir not olarak, RecordNow ‘DVD Data Extraction Speed Test’ isimli bir düğmeye sahip. Sürücüye bir veri CD yerleştirdim, ve RecordNow CD data extraction hızının 8.1x olduğunu bildirdi. Bir veri DVD’si koyduğumda ise, 2.2x değerini aldım. Pioneer’in kılavuzuna göre CD’ler için maksimum okuma hızı 24x (CAV) ve DVD’ler için maksimum okuma hızı 6x idi (CAV). Diğer taraftan, yazma hızının DVD-R (CLV) için 1x ve 2x, ve CD-R için (CLV) 4x ve 8x olduğu yazıyordu.

17:00 – Son olarak, bir DVD film diski yapmaya çalıştım. 89$’a CDRSolution.com’dan 100 adet DVD-R disk satın almıştım. 38 dakika 38 saniye süren bir videoyu Studio Deluxe ile hazırladım ve AVI dosyası olarak kaydettim. Yapacak herhangi bir düzenleme işlemim olmadığı için, Studio Epress’in editörüne sadece bir göz attım. Studio Deluxe’de oluşturduğum sahne geçişlerini tespit ettiğini ve bunları standart DVD filmi ‘sahne seçimi’ menüsüne eklediğini gördüm. İlk sefer denemesi için fena görünmediklerini eklemeliyim. ‘Bir Disk Oluştur’ komutunu seçtim. Boş bir DVD-R’ı sürücüye yerleştirdim ve Studio Express’deki başlat düğmesine bastım. Studio Express iki adımlık bir diske yazma işlemi gerçekleştirdi: Bileşenleri oluşturma (renderlama ve dosyaları oluşturma olarak da bilinir) ve diske yazma. Bir saat 45 dakika sonra, bir DVD film diskim vardı! Bu kadar kolaydı.

19:00 – Yeni yapılmış DVD diskimi Panasonic DVD oynatıcıma yerleştirdim. Sahne seçim ekranı başladı. Play düğmesine bastım ve film başladı! Resim kalitesi ve ses seviyesi çok iyiydi. Fakat birkaç dakika sonra, sesin aksiyon ile (dudak hareketleri) senkronize olamadığını gördüm. Mükemmel bir film düzenleyicisi değildim. Fakat bu çok iyi bir öğrenim deneyimi olmuştu. Ve çok iyi bir sistemin sahibi olmuştum!

Özet ve Sonuç

Analog videoları DVD filmlere çevirmek için bir PC’ye ihtiyacım vardı. Araştırmalarım sonucu, parçaları teker teker alıp kendim bir araya getirmemin, hazır bir sistem almaktan daha iyi olacağına karar verdim. Bu görüşümü hala savunuyorum.

Genelde Internet’i ve özelde de Tom’s Hardware Guide’ı en son teknolojiyi araştırmak ve alttaki bileşenleri içeren sistemimin birçok noktasını karşılaştırmak için geniş kapsamlı olarak kullandım:

  • DVD-R/RW’ye karşı DVD+R/RW;
  • Sony DVD+R/RW’e karşı Pioneer DVD-A04 (-104);
  • Western Digital 120 GB HD’ye karşı Maxtor 160 GB;
  • Dazzle Multimedia’ya karşı Pinnacle System;
  • Intel 845E’ye karşı 845G, 850 ve 850E;
  • Intel 850E’ye karşı SIS-648;
  • ATA-100’e karşı ATA-133, Serial ATA;
  • ASUS’a karşı Gigabyte, Shuttle;
  • Mwave.com’dan alışverişe karşı Memory4Less.com’dan alışveriş.

DVD-R/RW sürücüyü ve 160 GB’lık diski seçtikten sonra, geri kalan tüm parçalar yerine oturdu. Bir sefer daha, kendimi Tom’s Hardware Guide’da fiyatları karşılaştırırken buldum. Sistemi oluşturmak eğlenceliydi ve düşündüğümden az vakit aldı.

Microsoft, işletim sisteminin ve ofis yazılımının kurulum işlemini neredeyse çocuk oyuncağı kadar kolaylaştırmış. Diğer yazılım ve uygulamalarda düzgün olarak kuruldu.

Pinnacle System Studio Deluxe, analog video kasetlerden görüntü yakalamayı, düzenlemeyi ve sayısal film haline getirmeyi çok kolay ve sezgisel hale getirmiş.

Sonuç olarak, şu anki teknolojinin, makul bir fiyata, aile üyelerine dağıtmak ya da arkadaşlarınızla izleyebilmek için, analog video kasetleri sayısal videoya dönüştürüp DVD’ye kopyalamaya (film ya da veri diski formatında) hazır olduğunu düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın

css.php