Okurdan Okurlara: VHS Kasetler ve 8 mm filmler DVD’ye Nasıl Çevrilir

Temmuz’un 9’unda, üzerinde saatlerce kayıt bulunan eski 8MM ve VHS kasetlerimi DVD video’ya çevirmek için yeni bir bilgisayar almaya karar verdim. Kişisel bilgisayarların analog video kaynaklarından yakaladıkları görüntüyü kabul edilebilir (izlenebilir) şekilde dijital videoya dönüştürebileceği bir devire geldiğimize inanıyordum. Fakat kafamda bir çok soru doğmuştu.

Komple Bir Sistem mi, Toplama mı?

Son birkaç yıldır, ev kullanımı için olsun iş için olsun, Dell PC’lerin bir hayranıyım. En son kendi bilgisayarımı sıfırdan toplamam üzerinden yedi sene geçti. Dell, hazır toplanmış, yazılımları yüklenmiş, açıp çalıştırmaya hazır (birkaç ufak ayarlamadan sonra) bir PC almayı o kadar kolay (ve ucuz!) hale getirdi ki. Ve fevkalade telefon desteğini de unutmamak lazım! Bu yüzden bir Dell PC almaya yöneldim ve iyice araştırdım. Fakat araştırdıkça, parça parça bir sistem toplamasam daha mı iyi olur diye düşünmeye başladım.

İşte bu işe başladığımda bildiklerim: Sahip olduğum tüm analog videoyu işlemek ve disk sürücüsüne dijital video formatında depolamak için hızlı bir sistem istiyordum. Daha sonra dijital video üzerinde oynamalar yapmak, video sahnelerini montajlamak ve kendi filmimi oluşturmak istiyordum. Son olarak, DVD film diski ya da CD/DVD data diski oluşturma opsiyonum olmasını istiyordum. Bu gereksinimler, video düzenleme işlemi sırasında işlemciden belleğe gidecek tonlarca veri yüzünden, yüksek bir FSB hızına sahip bir işlemciyi şart koştu.Seçimim, 533 MB/s FSB’li bir Pentium 4 işlemci ve 512 MB PC1066 bellek oldu. Tüm dijital videolarımı depolayabilmek için hızlı, büyük bir diske ihtiyacım vardı. Şüphesiz, bir DVD yazıcıya ve video yakalama ve düzenleme araçlarına da ihtiyacım olacaktı.

Dell, tüm bunlara sahip bir sistemi kargo ve vergiler hariç 3,800$ dolara sunuyordu – oldukça makul bir fiyat. Fakat sistemdeki DVD Yazıcı +R ve +RW idi. (Bu iyi mi kötü mü, gerçekten bilmiyordum.) Video yakalama ve düzenleme gereçleri Dazzle Multimedia tarafından üretilmişdi. Peki diğer alternatiflerim nelerdi?

Toplama Sistem İçin Araştırma

Doğrusu araştırma yapma zamanı gelmişti. Bu yüzden ilk önce DVD yazıcıları araştırmak için İnternet’e açıldım. +R ve -R arasındaki fark ne idi? İşte bulduklarım: DVD+R 2002 yazının başında piyasaya sunulmuş; daha hızlı okuma ve yazma hızları sunuyor. DVD-R sürücüler ise daha uzun bir süredir piyasada ve DVD sürücüler ve DVD oynatıcılar için daha iyi bir geriye uyumluluk sunuyor. DVD+R sürücüler daha pahalı ve piyasaya yeni giriyorlar. Sony, DVD+R sürücüsünü piyasaya yeni sürdü ama Pioneer ve Panasonic’in bir seneden beri piyasada DVD-R sürücüleri bulunuyor.

Bir cevap yazın