Okurdan Okurlara: Stabil Bir Sistem Nasıl Kurulur?

Belirleyici Özellikler

Yazımın bu bölümünde bir PC sistemini oluşturan bileşenlere tek tek bakacak ve dikkat etmeniz gereken bazı noktalara parmak basacağım:

  • Kasa
    Aklınıza “bilgisayarın kasasının performansa ne gibi bir katkısı olabilir” şeklinde bir soru gelebilir. Bir sistemde kasa çok önemli bir bileşendir; kasanın boyutları, tasarımı, hava akımı ve fanları sistemin genel performansı hissedilir ölçülerde etkileyebilir. Bence büyük boyutlu ve iyi tasarlanmış bir kasa kötü tasarlanmış bir kasadan çok da pahalı değildir. Ucuz kasalarda gördüğüm en büyük problem fan hava giriş ızgaralarının çok kötü olması ve hava akımını engellemeleri. Bunun sonucu olarak da havanın büyük bir kısmı geri dönüyor ve kasanın içi yeteri kadar soğutulmuyor.

Büyük bir kasanın içerisinde havanın rahat akışına, kablolara ve bileşenlere bol bol yer kalır

Büyük bir kasanın içerisinde havanın rahat akışına, kablolara ve bileşenlere bol bol yer kalır

  • Güç Kaynağı
    Güç kaynağının gücü çok önemlidir. 5v’luk bir hatta 60A güç sağlayan bir 300W’lık güç kaynağı sayısal olarak kurala uyar (5 x 60 = 300W), ancak bir PC içerisinde kullanılmaya uygun değildir. AMD’nin sitesindeki güç kaynağı gereksinimlerine bir göz atmanızı ve seçiminizi ona göre yapmanızı öneriyorum. Sisteminizin en çok gürültü çıkaran bileşeni güç kaynağının fanı olacaktır; bu yüzden de seçerken bu konuya da dikkat etmelisiniz. Genelde tercihimi markalı çift fanlı güç kaynaklarından yana yapıyorum. Bunların içerisinde düşük hızlı ve sessiz ancak mükemmel soğutma sağlayan iki fan oluyor. Pazarda aynı performansı gösteren daha ucuz alternatifler de var, ancak dikkatli davranmayı ihmal etmeyin. Son olarak da bilgisayarın içerisinde kullanacağınız bileşenleri dikkate alın. Eğer bir sürü bileşen kullanacaksanız üç kuruşluk bir 300W güç kaynağı işinizi görebilir mi? Hiç sanmıyorum.


  • İşlemci
    Hangisini tercih etmeli? AMD mi yoksa Intel mi? Ben genelde AMD işlemcileri tercih ediyorum, çünkü “fiyat/performans” açısından daha iyiler, ayrıca paramın TV reklamları için çarçur edilmesinden de hoşlanmam. Yazımın “Dengeli Sistem” bölümünde bahsettiğim THG makalesinde işlemci tipi ve hızının nasıl seçilmesi gerektiği detaylı olarak anlatılıyor. Kullanılan işlemcinin türü güç tüketimi ve soğutma seçimini de etkileyecektir. Daha çok soğutma gerekirse daha hızlı ve doğal olarak da daha gürültücü fanlar kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Bir cevap yazın