Okurdan Okurlara: Stabil Bir Sistem Nasıl Kurulur?

Okurlarımızdan gelen “nasıl yapılır” konulu makaler sadece üslupla ilgili temel düzeltmeler dışında bizim tarafımızdan bir değişikliğe uğratılmamaktadır. Bu yazılar yazarının kişisel izlenimlerini ve deneyimlerini aktarır, THG’nin herhangi bir editöryel katkısı yoktur. İster iyi ister kötü olsun, gerçek, birinci şahsın ağzından yazılmış makaleler istiyoruz.

Eğer bu şartlar altında izlenimlerinizi paylaşmak istiyorsanız konunun özetini ve yazınızı volkan@tomshardware.com.tr adresine gönderin ve mesajınızda bu yazının niçin ilginç olarak nitelendirilebileceğini belirtmeyi de ihmal etmeyin.

Okurlarımızdan gelen birinci “nasıl yapılır” yazısı Okurdan Okurlara: VHS Kasetler ve 8 mm filmler DVD’ye Nasıl Çevrilir başlığıyla yayınlanmıştı.

Sonuç olarak, eğer söyleyecek bir şeyiniz varsa bu sayfalarda size imkan vermek istiyoruz. Kolay gelsin.

Okurdan Okurlara: Stabil Bir Sistem Nasıl Kurulur?

Bu yazının amacı sizlere yeni bir PC toplarken yaptığım işlemleri adım adım anlatmak. Güvensiz olarak nitelendirilebilecek birçok sistem topladığım için bu yazıyı hazırladım. Amacım “güvenilmez” bir sistemi “güvenilir” bir sistem haline getirmek için yapılması gerekenleri özetlemek. Böylece karar verirken sizlere kullanabileceğiniz bir rehber sunmak istiyorum. Yazının tamamında kişisel deneyimlerimi temel aldım. Gramerimi ve terimlerdeki hatalarını mazur görün – ben sadece bir mühendisim, profesyonel yazar değilim.

Sistem Bileşenlerinin Seçimi

Sistem bileşenlerini seçmek önemli bir alandır; diğer Web siteleri gibi THG de birçok performans karşılaştırması sunuyor, ancak bu yazılarda genelde sadece bir tür bileşen üzerine odaklanıyorlar. Bu bölümde amacım komple bir sistemi oluştururken dikkat etmeniz gerekenleri açıklamak olacak.

Genel Bilgiler

Bileşenleri tek tek satın almadan önce genel olarak aşağıdaki noktalara dikkat ediyorum:

 • Performans
  Bu alanda yazılar yazan ve yeni ürünleri inceleyen birçok mükemmel yazar ve servis var; örneğin THG bunlardan biri. Ancak test merkezine gelen tek bir “altın” ürünü temel alarak inceleme yapmanın bazı sorunları olabileceğini düşünüyorum. Bence incelemeye gönderilen ürünlerin bazıları üretici firma tarafından özenle seçiliyorlar. Bu yüzden bir ürünü seçerken üretici firmanın piyasadaki konumu ve tüketici izlenimleri konusunda biraz ev ödevi yapmanız gerekli. Seçim kriterim genelde hız, güvenilirlik, gürültü ve ısı.


 • Haber Grupları
  Sorunlarınıza çözüm bulmak ve ürünlerin kalitesi hakkında fikir edinmek için en ideal platform. Ancak biraz dikkatli olmak gerekli, çünkü buralarda bahsedilen problemlerin bir kısmı bizzat kullanıcıların yanlış kullanımı sonucu ortaya çıkan sorunlar. Genelde gruplarda en aktif olan kullanıcıların yazılarına dikkat ediyorum (ne kadar çok yazıyorsa o kadar deneyimlidir). Bir ürünü seçerken tek bir ürün inceleme yazısı ile yetinmemeli ve bu ürün veya ürün serisi hakkında haber gruplarında çıkan yazıları okumalısınız.


 • Marka
  Bütün firmalar güvenilir değildirler. Ayrıca aygıt sürücüsü, BIOS veya sorun giderme konusunda da hepsi aynı kalitede servis vermiyorlar. Bileşenlerin kalitesi firmaya göre büyük değişiklikler gösterebilir. Burada en çok beğendiğim firmaları saymayacağım ancak bütün firmaların birbiri ile eşit olmadığını vurgulamak istiyorum.


 • Alışverişi Aceleye Getirmeyin
  İngiltere’de bileşen satan 26 firmanın link’i bende kayıtlı. Bu firmaların Web sitelerinde küçük bir araştırma yaptıktan sonra stilinize en uygun olan siteleri tespit edebilirsiniz. Fiyatlar, destek, iade politikası ve gönderi ücreti çok büyük farklılıklar gösteriyor.


 • Dengeli Bir Sistem
  Sistem bileşenlerinizi seçerken denge unsurunu mutlaka hesaba katın. 2 GHz’den hızlı işlemcinin yanında GF4MX ekran kartı ile “yüksek performanslı oyun makinesi” diye sunulan sistemler hep beni güldürmüştür. Bence bu oldukça gülünç ve bilgisiz müşterileri hedef alan bir pazarlama politikası. Dengeli bir sistemde işleri yavaşlatan bileşenler olmamalıdır. Bu yüzden mutlaka birbiri ile dengeli olan işlemci, anakart ve ekran kartını almalısınız. Bu konuda aşağıdaki iki yazıdan detaylı bilgi alabilirsiniz:

  CPU Scaling Analysis, Part 1: AMD Athlon (İngilizce)

Bir cevap yazın