OfficeStation L200: Bir Bilgisayarı 30 Kişi Kullansın

Düşük İşletme Maliyeti

Ürünün 250 $ + KDV (eğitim kurumları için 225 $) fiyatla satıldığını öğrendiğimizde temel maliyetinin ucuz PC’lerle aşağı yukarı aynı olduğunu düşündüm. Şu anda işletim sistemi maliyeti de dahil 300 $ + KDV fiyatla giriş seviyesi bir bilgisayar toplamak mümkün. Ancak hesaba, elektrik tüketimi, bakım, güncelleme gibi işletme giderlerini de eklediğimizde gerçek fark ortaya çıkıyor. Aşağıdaki tabloda 100 sistemlik bir yapılandırma için yılda ne kadar elektrik tasarrufu yapıldığı gösterilmiş.

PC ve OfficeStation L200 Karşılaştırması
Standard Ofis Şartları PC Dizüstü OfficeStation
Kullanıcı sayısı 100 Kişi 100 Kişi 100 Kişi
Günlük Kullanım Süresi 10 Saat 10 Saat 10 Saat
Tüm Ürünlerin Saatteki Tüketim Miktarları 300 Watt 50 Watt 5 Watt
Günlük Toplam Tüketim 300 kWh 50 kWh 5 kWh
Yıllık Enerji Tüketimi (365 gün) 109.500 kWh 18.300 kWh 1.825 kWh
Bedaş Verilerine Göre kWh Fiyatı 0,125 YTL 0,125 YTL 0,125 YTL
Toplam Elektrik Maliyeti 13.687 YTL 2.280 YTL 228 YTL

Görüldüğü gibi güç tüketimi değerleri etkileyici şekilde düşüyor. Bu hesabı OfficeStation’ın dağıtıcı firması Dojop bize ulaştırdı. Temel mantığına bir itirazımız yok ancak giriş seviyesi bilgisayarların 300 W güç tüketmesi biraz gerçek dışı olmuş. Giriş seviyesi sistemler yaklaşık olarak 150 W civarında güç tüketirler. Yine de her durumda güç tüketimi konusunda OfficeStation L200 fark atıyor.

Şimdi bir de 100 PC’nin çıkardığı günlük sorunları düşünün. Bir işletmede ne kadar çok bileşen olursa o kadar çok sorun çıkar. İşlerin aksamaması için sık sorun çıkaran ürünlerin yedeğinin bir kenarda tutulması gerekir. Ayrıca herkese hızlı bir şekilde teknik destek götürülebilmesi için daha fazla teknik servis elemanına ihtiyacınız olur.

Bu konuda Avcılar Hospital’ın Bilgi İşlem Sorumlusu Ersin Soygüzel’e kulak verelim. “Avcılar Hospital’ın tüm birimlerde kullanılan PC’lerin donanım ve yazılımlarının bakımı ve güncellenmesi bilgi işlem personeli için büyük bir zaman kaybıydı. Aynı zamanda bir PC üzerinde ne kadar güçlü donanım olsa da oluşan arızalarda kullanıcıların beklemesi gerekiyordu ve kasanın içerisindeki donanım yenilenmek zorundaydı. Aynı zamanda bu PC’lerin elektrik sarfiyatı, bilgisayarların yenilenmesi büyük maliyetler gerektiriyordu. Hastanemizde kullanılan tüm bilgisayarların merkezi olarak yönetilmesi gerekiyordu. Örneğin doktor odasında bulunan bilgisayarda çıkan probleme anında müdahale etmemiz söz konusu değildi. Bu nedenle de hem merkezi yönetim hem de son kullanıcılara kolaylık sağlayacak bir ürünün arayışı içerisine girdik.” Özellikle merkezi olarak sorunlara müdahale edilebiliyor olması pek çok sıkıntının kolay ve hızlı bir şekilde çözülmesini sağlıyor.

Düşük İşletme Maliyeti

İşletme maliyetlerini düşüren bir başka nokta ise bütün sistemleri donanımsal olarak güncellemek istediğinizde sadece sunucuyu yenilemenizin yeterli olması. Buna paralel olarak bütün terminalleriniz bir anda daha hızlı çalışır hale geliyor. L200 sabit disk gibi herhangi bir hareketli parça içermediğinden ve 5 W gibi düşük güç tüketimi yaptığından kolay kolay bozulmuyor. Bu açıdan kullanım ömrü son derece uzun.

L200’ün üzerinde bulunan USB girişi sayesinde USB aygıtlarınızı da terminaller üzerinden kullanabiliyorsunuz. Barkod okuyucu, tarayıcı, sabit disk, CD-ROM, kart okuyucu gibi USB arayüzünden bağlanan her türlü aygıt normal bir şekilde çalışıyor. Tabi USB arayüzünün etkin olmasını istediğiniz kullanıcıları merkezden seçebiliyorsunuz. Bu sayede güvenliği de kolayca sağlıyorsunuz. Yetkisi olmayan kullanıcıların USB Flash belleklerle bilgileri kopyalaması imkansız hale geliyor.

1 Yorum

Bir cevap yazın