Office 2010 Kendini GPU İle Hızlandıracak

Microsoft Office 2010 LogoOffice 2010 önümüzdeki ay GPU hızlandırmasıyla beraber geliyor. Her ne kadar Word üzerinde HDR etkileri görmeyecek olsanız da, Office 2010 bazı grafik etkiler için GPU kaynaklarını kullanarak işlemci (CPU) üzerindeki yükü hafifletecek.

AMD’nin bu konudaki blogu Office 2010 için önerilen sistem tanımındaki bir satıra dikkati çekmiş: Grafik hızlandırma için DirectX 9.0c uyumlu 64 MB veya üstü grafik kartı.

Bu teknolojiden yardım alan Office 2010 size şu “janjanlı” görsel hizmetleri sunacak:

  • Resimleriniz renk doygunluğu/sıcaklığı, parlaklık/zıtlık, arka plan silici, gelişmiş kırpma gibi araçlar ve fırça, sulu boya, bulanıklaştırma gibi sanatsal filtreler sayesinde daha gözalıcı olacaklar.
  • Sunularınız için TV kanallarında gördüğümüz profesyonelliğe yakın slayt geçiş etkilerini kullanabileceksiniz.
  • Düzinelerce SmartArt yerleşim şablonuyla her çeşit kuruluş şeması, liste, resimli çizelge kolayca yaratılabilecek.
  • Sunularınızı kısa zamanda video görsellere çevirip eposta, web sayfası veya DVD gibi ortamlarda kolayca paylaşabileceksiniz.
  • Videolarınızı PowerPoint 2010 içinde doğrudan düzenleyebilecek, kırpabilecek, çerçeve, yansıma, üç boyutlu döndürme gibi etkileri doğrudan PowerPoint içinden verebileceksiniz.

Her ne kadar yukarıdaki liste biraz göz boyamaya yönelik olsa da, yükü fırsat buldukça GPU’ya aktarıp işlemcinin yükünü azaltmak mantıklı bir iyileştirme ve gelişmelere daha açık bir altyapı.

Bir cevap yazın