OCZ Vertex 2 Pro Test Edildi: SATA II Rekoru Engelliyor

İşte o kadar hızlı bir katı durum diskinden (SSD) söz ediyoruz. Anandtech’in eline bunlardan bir tane geçmiş ve piyasadaki birçok SSD ile beraber test etmiş. Test modelleri arasında en hızlı PC sabit diski WD Veloci Raptor da bulunuyor.

OCZ Vertex 2 Pro

Vertex 2 Pro, MLC temelli flaş yongalardan faydalanıyor fakat tüm SLC disklerden daha hızlı. Hatırlatmak gerekirse MLC tipi yongalar daha yavaş ve daha ucuzdur. Peki nereden geliyor bu güç? Bir SSD’de başarımı etkileyen en önemli etmenlerden biri de denetleyici ve yazılımdır. SandForce’un yeni SF-1500 denetleyicisi harikalar yaratıyor. Öyle ki 2 MB sıralı veri akıtırımında SATA II’nin 3.0 Gbps’lik bant genişliği darboğaz teşkil ediyor. İşte deney sonuçları:

OCZ Vertex 2 Pro Deney OCZ Vertex 2 Pro Deney

Deneyde 100 GB’lık bir “prototip” kullanılmış. Yani, daha yazılımı bile tam sürüm olmayan bir SSD’den beklenmeyecek kadar yüksek bir başarım. Başarımından tam yararlanmak istiyorsanız anakartınızın bağlantı arayüzlerinden birisi SATA III (6.0 Gbps) olmalı.

Fiyatlar henüz belli değil ancak Intel’in SLC tipi disklerinden daha ucuz olması bekleniyor.

1 Yorum

  1. Vernoncougar

    OCZ Vertex 2 Sata II [OCZSSD2-2VTXE60G] Super Hızlı SSD aldım yarın takmıs olurum.Velocıraptor almıstım yakın zaman once ama aradıgımı buldugumu soyleyemem ozellıkle okuma hızı her yerde 4.2ms dıyor ama ısın gercegı 7.3ms de okuyor, HD tune testınde defalarca aynı sonucu aldım. SSD ıle basa cıkması ımkansız bıraz pahalı ama deger kanımca,  butcesı uygun olan herkese tavsıye edıyorlar..

Bir cevap yazın